Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

MZ očakáva úspory pri nákupe zdravotníckej techniky

Mri.jpg
Foto: FreeImages.com

Postarať by sa mali o to nové pravidlá, ktoré zaviedlo Ministerstvo zdravotníctva SR ešte v decembri minulého roka.

Nové pravidlá pri nákupe zdravotníckej techniky prinesú podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR finančné úspory. Rezort zaviedol začiatkom decembra minulého roka nové pravidlá nákupu zdravotníckej techniky v nemocniciach vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.

Kľúčovou zmenou je povinnosť nemocníc pri stanovovaní predpokladanej hodnoty zákazky nad 50 tisíc eur využívať benchmarkové, priemerné ceny. Porovnanie cien uskutočňuje ministerstvo a v tejto pilotnej fáze projektu sa zameriava na české a slovenské nákupy za posledných šesť rokov.

„Dnes môžeme konštatovať, že MZ SR pristúpilo k výrazne pozitívnemu kroku – rozšírili sme spektrum parametrov, na základe ktorých sa budú schvaľovať nákupy zdravotníckych prístrojov v štátnych nemocniciach. Nové pravidlá prinesú zásadné zmeny, ktoré podstatne zvýšia transparentnosť a efektivitu nákupov prístrojov,“ konštatoval minister zdravotníctva Viliam Čislák.

Od 1. decembra minulého roka zaevidovalo MZ tridsať žiadostí nemocníc o spracovanie priemernej ceny rôznej zdravotníckej techniky. Následne sa zanalyzovalo 373 zmlúv v hodnote 52,7 milióna eur, pričom až 56 % celkového objemu benchmarkovanej techniky bolo z Českej republiky.

V súčasnosti má databáza takmer 5 tisíc riadkov a spracované boli požiadavky okrem iného na anestéziologický prístroj, operačný mikroskop, operačný stôl, parný sterilizátor, pľúcny ventilátor, mamograf, vŕtací a frézovací motorový systém.

Štyri už aj obstarali

Ako priblížilo ministerstvo, z 30 žiadostí spracoval rezort 24, šesť ešte čaká na porovnanie trhových cien. „Štyri prístroje (endoskopická zostava a mamograf pre FNsP J. A. Reimana Prešov, operačné stoly pre Univerzitnú nemocnicu Martin a servoventilátor pre Národný ústav tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie Vyšné Hágy) už boli aj obstarané cez elektronický kontraktačný systém. Výsledná cena nákupov bola nižšia ako priemer daných prístrojov,“ ozrejmil rezort zdravotníctva.

V rámci pilotnej fázy projektu benchmarkovania cien sa od 1. apríla tohto roka posúva hranica povinnosti porovnávať ceny techniky v hodnote nižšej ako 40 tis. eur s tým, že táto cenová hladina klesne na 30 tis. eur od 1. septembra 2016.

Ministerstvo tiež zavádza viaceré menšie opatrenia ako povinnosť nemocníc vyžiadať položkovitý rozpočet pri zmluvách elektronického kontraktačného systému. Novinkou v tomto roku je aj zavedenie referencovania cien zdravotníckych pomôcok (v platnosti je od 1. januára 2016) a na základe predbežnej analýzy MZ predpokladá, že toto opatrenie môže znamenať úsporu 7 až 20 mil. eur, teda 5 až 14 %.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 29. februára 2016 14:56Zdroj SITA

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X