Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mri.jpg
Foto: FreeImages.com
29. februára 2016 14:56 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

MZ očakáva úspory pri nákupe zdravotníckej techniky

Postarať by sa mali o to nové pravidlá, ktoré zaviedlo Ministerstvo zdravotníctva SR ešte v decembri minulého roka.

Nové pravidlá pri nákupe zdravotníckej techniky prinesú podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR finančné úspory. Rezort zaviedol začiatkom decembra minulého roka nové pravidlá nákupu zdravotníckej techniky v nemocniciach vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.

Kľúčovou zmenou je povinnosť nemocníc pri stanovovaní predpokladanej hodnoty zákazky nad 50 tisíc eur využívať benchmarkové, priemerné ceny. Porovnanie cien uskutočňuje ministerstvo a v tejto pilotnej fáze projektu sa zameriava na české a slovenské nákupy za posledných šesť rokov.

„Dnes môžeme konštatovať, že MZ SR pristúpilo k výrazne pozitívnemu kroku – rozšírili sme spektrum parametrov, na základe ktorých sa budú schvaľovať nákupy zdravotníckych prístrojov v štátnych nemocniciach. Nové pravidlá prinesú zásadné zmeny, ktoré podstatne zvýšia transparentnosť a efektivitu nákupov prístrojov,“ konštatoval minister zdravotníctva Viliam Čislák.

Od 1. decembra minulého roka zaevidovalo MZ tridsať žiadostí nemocníc o spracovanie priemernej ceny rôznej zdravotníckej techniky. Následne sa zanalyzovalo 373 zmlúv v hodnote 52,7 milióna eur, pričom až 56 % celkového objemu benchmarkovanej techniky bolo z Českej republiky.

V súčasnosti má databáza takmer 5 tisíc riadkov a spracované boli požiadavky okrem iného na anestéziologický prístroj, operačný mikroskop, operačný stôl, parný sterilizátor, pľúcny ventilátor, mamograf, vŕtací a frézovací motorový systém.

Štyri už aj obstarali

Ako priblížilo ministerstvo, z 30 žiadostí spracoval rezort 24, šesť ešte čaká na porovnanie trhových cien. „Štyri prístroje (endoskopická zostava a mamograf pre FNsP J. A. Reimana Prešov, operačné stoly pre Univerzitnú nemocnicu Martin a servoventilátor pre Národný ústav tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie Vyšné Hágy) už boli aj obstarané cez elektronický kontraktačný systém. Výsledná cena nákupov bola nižšia ako priemer daných prístrojov,“ ozrejmil rezort zdravotníctva.

V rámci pilotnej fázy projektu benchmarkovania cien sa od 1. apríla tohto roka posúva hranica povinnosti porovnávať ceny techniky v hodnote nižšej ako 40 tis. eur s tým, že táto cenová hladina klesne na 30 tis. eur od 1. septembra 2016.

Ministerstvo tiež zavádza viaceré menšie opatrenia ako povinnosť nemocníc vyžiadať položkovitý rozpočet pri zmluvách elektronického kontraktačného systému. Novinkou v tomto roku je aj zavedenie referencovania cien zdravotníckych pomôcok (v platnosti je od 1. januára 2016) a na základe predbežnej analýzy MZ predpokladá, že toto opatrenie môže znamenať úsporu 7 až 20 mil. eur, teda 5 až 14 %.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X