Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Personál
Foto: Thinkstock
2. júla 2018 15:59 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

MZ chystá zmeny pri normatívoch, komorám sa to nepozdáva

V súčasnosti normatív upravuje počet pacientov na jednu sestru podľa jednotlivých oddelení. Podľa šéfky komory sestier Ivety Lazorovej bude možné sestru nahradiť zdravotníckym asistentom, ak bude nedostatok sestier.

Stavovským organizáciám zastupujúcim sestry a zdravotníckych asistentov – po novom praktické sestry – sa nepozdáva chystaný predpis ministerstva zdravotníctva, ktorý hovorí o minimálnych počtoch zdravotníckych pracovníkov v rámci poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Ako povedala po rokovaní na ministerstve zdravotníctva prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová, predpis môže zhoršiť situáciu v rámci poskytovateľov.

„Máme veľký problém s tým, že doteraz sa určovali jednotlivé počty personálu, to znamená sestra, asistent, sanitár. V súčasnosti návrh ministerstva, samozrejme v spolupráci so zamestnávateľmi, keďže vieme, aké sú ich zámery, je – sestra/praktická sestra. My máme s tým problém, pretože nemôžeme zamieňať jednotlivé povolania,“ objasnila Lazorová.

Aj v ambulanciách by mohli byť asistenti

V súčasnosti normatív upravuje počet pacientov na jednu sestru podľa jednotlivých oddelení.

„Návrh je taký, že bude možné tú sestru nahradiť zdravotníckym asistentom, ak bude nedostatok sestier. Nehovoríme teraz o špecialistkách, ani o sestrách s pokročilou praxou. Tento návrh sa týka aj ambulancií všeobecných lekárov, špecialistov zatiaľ nie,“ priblížila Lazorová.

Ministerstvo v reakcii uviedlo, že výnosom chce stanoviť jasné pravidlá a kompetencie pre všetkých zdravotníckych pracovníkov, pričom je otvorené diskusii.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X