Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mz sr
Foto: vZdravotnictve.sk
9. apríla 2018 14:15 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

MZ chce umožniť budovanie centier integrovanej zdravotnej starostlivosti

Objem finančných prostriedkov z Európskeho fondu regionálneho rozvoja vyčlenených na vyhlásenú výzvu predstavuje 70 mil. eur, pričom maximálna výška príspevku na jeden projekt je 700 tis. eur.

Aj v odľahlejších regiónoch Slovenska by pacienti v budúcnosti mali nájsť svojho lekára.

Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) mimo okresných a krajských miest plánuje umožniť vybudovanie centier integrovanej zdravotnej starostlivosti, ktoré by na jednom mieste združovali všeobecných lekárov, pediatrov a špecialistov.

Ako sa píše v tlačovej správe MZ, projekt bude financovaný z eurofondov a cieľom je sprístupniť zdravotnú starostlivosť pre ľudí aj v miestach, kde bolo doteraz náročnejšie získať lekárov a pacienti tak museli dochádzať za zdravotnou starostlivosťou do vzdialenejších regiónov.

Pomôcť to má dostupnosti

Hlavný prínos centra integrovanej starostlivosti v regióne bude sprístupnenie komplexnej zdravotnej starostlivosti na jednom mieste, zohľadňujúc spádovosť regiónu a dostupnosť služieb.

„Výsledkom vytvorenia centra integrovanej starostlivosti bude zvýšenie počtu lekárov primárneho kontaktu ako aj špecialistov v danom mieste a teda sprístupnenie zdravotnej starostlivosti pre ľudí, zefektívni sa aj manažment pacienta,“ konštatovala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Koncept centier je podľa rezortu pripravený tak, aby bola zabezpečená integrovaná dostupná a efektívna zdravotná starostlivosť.

„Na mieste bude dostupný minimálne jeden všeobecný lekár, ako aj špecialisti so zameraním podľa potrieb regiónu,“ vysvetlila šéfka rezortu. V centrách integrovanej zdravotnej starostlivosti bude možné vytvoriť ambulantnou formou aj priestor pre poskytovanie sociálnych služieb.

Zverejnili výzvu na predkladanie projektových zámerov

Ministerstvo zdravotníctva v pondelok zverejnilo výzvu na predkladanie projektových zámerov, ktorej cieľom je modernizácia zdravotníckej infraštruktúry za účelom integrácie primárnej zdravotnej starostlivosti formou budovania centier integrovanej zdravotnej starostlivosti (CIZS).

Oprávnenými žiadateľmi o eurofondy môžu byť obce alebo vyššie územné celky v spolupráci s poskytovateľmi ambulantnej zdravotnej starostlivosti.

Pre vytvorenie centra integrovanej zdravotnej starostlivosti sa uplatňuje dvojkolový výber. Projektovým zámerom sa preukazuje záujem samosprávy a poskytovateľov služieb ambulantnej zdravotnej starostlivosti o partnerstvo a súlad s hlavnými podmienkami fungovania centra.

Podľa ministerstva je zámerom dvojkolového výberu aj minimalizovanie administratívnej náročnosti, personálnych ale aj finančných výdavkov spojených s vypracovaním náročnej projektovej a technickej dokumentácie.

Objem finančných prostriedkov z Európskeho fondu regionálneho rozvoja vyčlenených na vyhlásenú výzvu predstavuje 70 mil. eur, pričom maximálna výška príspevku na jeden projekt je 700 tis. eur.

Finančná spoluúčasť prijímateľov na realizácii projektov predstavuje 5 % z celkových oprávnených výdavkov. Projektové zámery je možné predkladať do 8. júna 2018, kedy bude výzva uzavretá. Výzva sa uskutočňuje v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu, v ktorom Ministerstvo zdravotníctva SR vystupuje ako sprostredkovateľský orgán.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X