Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NR SR: Rokovanie 46. schôdze
Viliam Novotný SITA/Ján Slovák
7. októbra 2015 17:33 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

MZ by malo hľadať so zdravotníkmi kompromis, tvrdí Novotný

Koeficienty priemernej mzdy, tak ako sú navrhnuté v novele zákona, v praxi môžu podľa poslanca Viliama Novotného znamenať, že nárok sestry na mzdu v štátnej nemocnici môže byť o 100 eur nižší ako je jej reálna mzda v súčasnosti.

Minister zdravotníctva SR Viliam Čislák by mal podľa poslanca parlamentu Viliama Novotného (Šanca) denne rokovať so sestrami a zdravotníkmi a nájsť kompromis. „Je úplne jedno či Národná rada SR ten zákon schváli alebo nie, keď s tým sestry a zdravotníci nebudú spokojní. Môže to viesť k veľmi nepríjemným situáciám,“ zhodnotil v rozprave v prvom čítaní k novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch a stavovských organizáciách v zdravotníctve.

Za pozitívum novely označil Novotný fakt, že sa dotkne všetkých zdravotníkov v štátnych aj neštátnych nemocniciach. „Druhé pozitívum je, že to ministerstvo rieši v rámci zákona o poskytovateľoch, kde sú riešené aj platy lekárov v nemocniciach v štátnych aj neštátnych. Považujem to za dobré,“ poznamenal.

Koeficienty priemernej mzdy, tak ako sú navrhnuté v novele zákona, v praxi môžu podľa Novotného však znamenať, že nárok sestry na mzdu v štátnej nemocnici môže byť o 100 eur nižší ako je jej reálna mzda v súčasnosti. „Keď zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier z roku 2012 určoval, že platové kategórie majú byť od 640 do 930 eur, tak prakticky to sestry v štátnych nemocniciach dosiahli,“ vysvetlil Novotný.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X