Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

MZ by malo hľadať so zdravotníkmi kompromis, tvrdí Novotný

NR SR: Rokovanie 46. schôdze
Viliam Novotný SITA/Ján Slovák

Koeficienty priemernej mzdy, tak ako sú navrhnuté v novele zákona, v praxi môžu podľa poslanca Viliama Novotného znamenať, že nárok sestry na mzdu v štátnej nemocnici môže byť o 100 eur nižší ako je jej reálna mzda v súčasnosti.

Minister zdravotníctva SR Viliam Čislák by mal podľa poslanca parlamentu Viliama Novotného (Šanca) denne rokovať so sestrami a zdravotníkmi a nájsť kompromis. „Je úplne jedno či Národná rada SR ten zákon schváli alebo nie, keď s tým sestry a zdravotníci nebudú spokojní. Môže to viesť k veľmi nepríjemným situáciám,“ zhodnotil v rozprave v prvom čítaní k novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch a stavovských organizáciách v zdravotníctve.

Za pozitívum novely označil Novotný fakt, že sa dotkne všetkých zdravotníkov v štátnych aj neštátnych nemocniciach. „Druhé pozitívum je, že to ministerstvo rieši v rámci zákona o poskytovateľoch, kde sú riešené aj platy lekárov v nemocniciach v štátnych aj neštátnych. Považujem to za dobré,“ poznamenal.

Koeficienty priemernej mzdy, tak ako sú navrhnuté v novele zákona, v praxi môžu podľa Novotného však znamenať, že nárok sestry na mzdu v štátnej nemocnici môže byť o 100 eur nižší ako je jej reálna mzda v súčasnosti. „Keď zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier z roku 2012 určoval, že platové kategórie majú byť od 640 do 930 eur, tak prakticky to sestry v štátnych nemocniciach dosiahli,“ vysvetlil Novotný.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 7. októbra 2015 17:33Zdroj SITA

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X