Možnosť čerpať eurofondy je podľa Dôvery negatívom zavádzania eHealth-u

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ehaelth_euro.jpg
Foto: Pixabay.com

Podľa zdravotnej poisťovne Dôvera sa v skutočnosti na eHealth vynaložilo takmer 90 miliónov eur.

Negatívnu úlohu pri zavádzaní elektronického zdravotníctva (eHealth) na Slovensku zohráva možnosť čerpať eurofondy. Uviedol to pre portál vZdravotnictve.sk hovorca zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepianský.

„Ak by rezort zdravotníctva mohol investovať len prostriedky zo svojho napätého rozpočtu, dá sa očakávať, že by viac zvažoval, aký výsledok dosiahne z každého investovaného eura. Veľký problém je aj to, že štát často nakupuje príliš draho,“ vysvetlil.

Podľa Dôvery sa na eHealth v skutočnosti vynaložilo takmer 90 miliónov eur.  Z eurofondov išlo 45 miliónov eur, 35 miliónov eur tvorili povinné príspevky od zdravotných poisťovní na prevádzku neexistujúceho Národného zdravotníckeho informačného systému, 5 miliónov eur išlo na hárdvér a serverové licencie.

„Z týchto zdrojov by sa dali postaviť aj tri až štyri nové súkromné nemocnice. Nemocnice v mnohých slovenských mestách sídlia v budovách v žalostnom stave,“ dodal Štepianský.

Bez elektronizácie to nepôjde

Elektronizácia je podľa neho nezvratný proces, bez ktorého sa zdravotnícky sektor nezaobíde. Prináša časovú aj prevádzkovú efektivitu, prináša transparentnosť a jednoduchú komunikáciu medzi všetkými subjektmi  v systéme, vrátane pacienta, lekára a zdravotnej poisťovne.

„Elektronizácia nemalou mierou prispieva k zvýšeniu bezpečnosti liečby, pretože ponúka online prenos informácii, ktoré lekári majú k dispozícii a môžu ich zohľadniť  pri pacientovej liečbe. Potvrdilo sa už rok po začiatku našej služby Bezpečné lieky, kedy klesol počet najzávažnejších liekových interakcií o 10 percent,“ poznamenal Štepianský.

Štátny eHealth bol naplánovaný ako robustný projekt, ktorý zhltol milióny z eurofondov a ďalšie milióny z rozpočtov zdravotných poisťovní. „To, že namiesto výsledkov vidíme len odkladanie jeho začiatku, všetkých zneisťuje. Nemali by sme sa však sústrediť len na to, kedy bude, ale aj na to, aký bude jeho úžitok.  Či v čase, kedy bude fungovať v praxi, bude vôbec pokrývať aktuálne potreby,“ upozornil Štepianský.

Za menej sa dá získať viac

Zdravotná poisťovňa Dôvera zaviedla za rok a za približne 3 milióny eur určitú alternatívu k eHealth-u. „Na príklade Dôvery a jej elektronických služieb je vidieť, že za menej peňazí sa dá získať viac. Oplatí sa začať v menšom a postupne elektronické služby rozširovať,“ zhodnotil Štepianský.

O možnej spolupráci pri vytvorení online zdravotníctva je Dôvera pripravená diskutovať so zvyšnými zdravotnými poisťovňami.

„Aj v minulosti nás ako lídra elektronizácie ostatné zdravotné poisťovne nasledovali, časom priniesli mnohé podobné služby. To je jasný príklad výhody pluralitného systému: súťaž v kvalite, inováciách a hodnote pre klienta. Budeme len radi, ak výhody elektronického zdravotníctva bude môcť jedného dňa na Slovensku využívať naozaj každý,“ uzavrel zástupca zdravotnej poisťovne.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR