Mohla by sa európska lieková agentúra presťahovať na Slovensko?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tabletky
Foto: Thinkstock.com

Slovensko je jednou z mála členských krajín, v ktorej nesídli žiadna z agentúr ani inštitúcií Európskej únie.

Upozornila na to pred časom poslankyňa hnutia OĽaNO-NOVA Veronika Remišová. „Preto budeme považovať za obrovské zlyhanie vládnej koalície, ak sa jej pri vyjednávaní o brexite nepodarí presadiť presťahovanie Európskej agentúry pre lieky z Londýna na Slovensko,“ uviedla.

Ako ďalej reagovala pre portál vZdravotnictve.sk, nevie o tom, že by sa slovenská vláda snažila o získanie spomínanej, alebo akejkoľvek inej agentúry EÚ, čo považuje za veľkú chybu.

„Aj keď sú zamestnanci európskej agentúry aj zo zahraničia, sídlo agentúry v krajine môže prispieť k rozvoju odvetvia a poskytuje lepšie príležitosti pre naše univerzity a výskumníkov. Navyše, zamestnanci európskych agentúr sú zväčša vysokokvalifikovaní pracovníci a celkový ročný rozpočet agentúry je viac ako 322 miliónov eur,“ poznamenala Remišová.

Záujem prejavili viaceré krajiny

O sídla takýchto organizácii je podľa nej medzi krajinami veľký konkurenčný boj.

„Je to vidieť aj na tomto príklade, o presídlenie Európskej agentúry pre lieky prejavili záujem podľa medializovaných informácií Holandsko, Dánsko, Írsko, Rakúsko, Španielsko, Švédsko a Taliansko. Holandsko za získanie tejto agentúry aj aktívne lobuje. Je veľká škoda, že Slovensko sa v tomto zozname krajín ani len nespomína, pretože do rozbehnutého vlaku sa veľmi ťažko nastupuje,“ konštatovala poslankyňa.

Navyše, každá zo spomínaných krajín má na svojom území už minimálne jednu európsku agentúru. „Španielsko ich má dokonca až päť. Toto je naša jediná šanca, keďže druhá agentúra EÚ, ktorá sídli vo Veľkej Británii, sa zameriava na bankový dohľad a pravdepodobne pôjde do nejakého veľkého finančného centra,“ zhrnula Remišová.

MZV:  Je netaktické vyjadrovať sa vopred

Ministerstvo zahraničných vecí SR v reakcii upozornilo, že Veľká Británia ešte neiniciovala článok 50 Lisabonskej zmluvy, a preto žiadne oficiálne rokovania v tomto smere neprebiehajú. „Na negociácie, ktoré nás čakajú vo vzťahu k brexitu, sa naši diplomati starostlivo a s plnou vážnosťou pripravujú,“ ubezpečil rezort.

Zmena sídla spomínaných agentúr bude súčasťou vysporiadania vzťahov medzi EÚ a Veľkou Britániou, rozhovory však podľa ministerstva nebudú ani krátke ani jednoduché.

„Samozrejme, že Slovenská republika má záujem byť hostiteľom agentúr, nebolo by však taktické, aby sme sa vopred vyjadrovali k možným ponukám a postupom. Slovensko pozorne situáciu vyhodnocuje, no formalizovať či medializovať záujem pokladáme za vhodné až po ukončení dôkladnej analýzy a komunikácie s partnermi,“ uzavrelo ministerstvo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EMA Európska lieková agentúraEU Európska úniaOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti