Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Depresia_sen.jpg
3. januára 2019 12:50 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Ministerstvo pripravuje koncepciu rozvoja psychiatrickej starostlivosti

Cieľom rezortu je rozšírenie psychiatrických stacionárov a komunitnej starostlivosti v SR.

Ministerstvo zdravotníctva SR pripravuje koncepciu rozvoja psychiatrickej starostlivosti so zameraním aj na detskú psychiatriu. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Cieľom ministerstva je rozšírenie psychiatrických stacionárov a komunitnej starostlivosti v SR.

Zvýšenie počtu detských psychiatrov zjednoduší novela nariadenia vlády z roku 2010. Tá dáva psychiatrom možnosť dosiahnuť za určitých podmienok špecializáciu v odbore detská psychiatria už v priebehu 2,5 roka.

Započítanie časti štúdia sa môže uskutočniť aj z odboru detská psychiatria do odboru psychiatria.

Detských psychiatrov je len 47

Rezort na uvedených zámeroch pracuje aj v zmysle Národného programu duševného zdravia. Ide o programový dokument vytvorený na princípe systémového prístupu k zabezpečeniu starostlivosti o duševné zdravie na Slovensku.

Popisuje rámcové opatrenia v desiatich kľúčových oblastiach, ktorých cieľom je zlepšenie duševného zdravia slovenskej populácie.

Jednou z aktuálnych úloh je napríklad vytvoriť legislatívne i nelegislatívne predpoklady na zabezpečenie starostlivosti o mladistvých závislých od alkoholu, drog a patologického hráčstva a deti s poruchou správania v dôsledku užívania alkoholu, drog a patologického hráčstva.

Ministerstvo informovalo, že aktuálne je v klinickej praxi 698 psychiatrov (z toho 47 detských psychiatrov).

V rokoch 2006-2017 ukončilo špecializačné štúdium spolu 229 psychiatrov, z toho 27 detských psychiatrov. Ďalších 114 psychiatrov a 24 detských psychiatrov je aktuálne zaradených v špecializačnej príprave.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X