Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Budova ministerstva
Foto: SITA / Marko Erd
27. septembra 2018 13:56 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Ministerstvo chce stihnúť ďalšie etapy oddlžovania nemocníc do konca roka

Môžu sa do nich zapojiť len nemocnice so schváleným ozdravným plánom

Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) plánuje stihnúť druhú aj tretiu etapu oddlžovania nemocníc do konca roka 2018. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Podľa nej aktuálne posudzujú ozdravné plány nemocníc. Schválený ozdravný plán bude predpokladom na zapojenie sa nemocnice do ďalšej etapy oddlžovania.

Oddlžovanie sa v účtovných výkazoch nemocníc prejaví tým, že sa im zvýšia jednorazovo výnosy.

V prípade 12 nemocníc, ktoré sú v priamej riadiacej pôsobnosti MZ, sa zlepšilo hospodárenie za sedem mesiacov roka 2018 o 71,85 mil. eur oproti plánu, tvrdí hovorkyňa.

Najviac sa darí veľkým nemocniciam

„Oddlženie zlepšilo hospodárenie vo všetkých 12 univerzitných a fakultných nemocniciach, ktoré sa do oddlženia zapojili, a to v závislosti od ich veľkosti (najvýraznejšie zlepšenie oproti plánu zaznamenali najväčšie nemocnice UNLP Košice a FNsP Prešov, naopak, k najmenšiemu zlepšeniu došlo v menších nemocniciach DFN Košice a DFNsP Banská Bystrica),“ uviedla.

Ministerstvo zároveň nemocnice kontroluje. Tie, ktoré sú zapojené do oddlžovania, musia mať dozorné orgány, ktorých predsedov samo nominuje.

Peniaze sa nemocniciam vyplácajú v súlade so zmluvnými podmienkami, pričom všetky informácie sú zverejnené na webe MZ v časti „oddlžovanie“. Aj dodávateľov vyplatili v ukončenej prvej etape v súlade so zmluvami.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X