Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitra_kalavska.jpg
14. mája 2019 10:25 Zdravotnícke zariadenia od mevZdravotnictve.sk

Ministerka sa stretla s vedením nitrianskej nemocnice

Kauza kolien v nitrianskej nemocnici si vyžiadala už niekoľko hláv. Vedenie samotnej nemocnice však stále ostáva na mieste. V pondelok sa riaditelia stretli s ministerkou Andreou Kalavskou.

Ako informovalo ministerstvo, šéfka rezortu zdravotníctva si pozorne vypočula všetky detaily v prípade zámeny operovaného kolena pri operácii pacienta.

Zástupcovia nemocnice šéfku rezortu zdravotníctva informovali, že v uvedenom prípade došlo k procesnej chybe. S rodinou nemocnica aktívne komunikuje. Vedenie nemocnice si chce najskôr počkať na závery Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Padali hlavy

„Aktuálne sme vyvodili personálnu zodpovednosť,“ informovala riaditeľa FN Nitra Jarmila Mikušová.

Odvolaný je primár Kliniky úrazovej chirurgie a ortopédie, takisto hlavná sestra operačných sál. Ukončuje sa pracovný pomer s hlavným operatérom. Bude vyhlásené nové výberové konanie na prednostu, aj nový konkurz na primára operačných sál.

Chirurgia_svorky.jpg
Foto: Pixabay.com

Nemocnica takisto vyvodila dôsledky aj voči ďalším pracovníkom, ktorých sa prípad týkal.

„V súčasnosti je daná klinika pod zvýšeným dohľadom vedenia nemocnice, ako aj hlavného odborníka MZ SR pre ortopédiu,“ vymenovala Mikušová.

Kalavská: Takéto prípady sa nesmú stávať

Ministerstvo zdravotníctva sa prostredníctvom svojho Úradu pre riadenie podriadených organizácii bude o prípad v pravidelných intervaloch zaujímať.

„Záleží nám na kvalitnej zdravotnej starostlivosti a takéto prípady by sa nemali stávať,“ uviedla ministerka.

Pripomenula, že v pondelok parlament schválil novelu týkajúcu sa bezpečnosti pacienta. Pripravená je aj vyhláška ministerstva zdravotníctva o minimálnych požiadavkách na interný systém hodnotenia bezpečnosti pacienta. Tá upravuje obsahovo postupy, aby sa predchádzalo podobným nežiadúcim situáciám.

Súbežne je v príprave materiál novelizujúci indikátory kvality, ktorý obsahuje i indikátory mapujúce oblasť bezpečnosti pacienta a kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti.

„Verím, že podobný prípad sa už pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti nezopakuje,“ povedala Kalavská.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X