Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tomáš Drucker
Tomáš Drucker SITA / Ľudovít Vaniher
5. apríla 2016 16:42 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Minister rokoval so zástupcami lekárov a lekárnikov

Prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár skonštatoval po stretnutí s ministrom, že odchádzajú s nádejou, že nastanú zásadné zmeny v slovenskom zdravotníctve. Podľa prezidenta Slovenskej lekárnickej komory Ondreja Sukeľa nešli za ministrom s potrebou prednášať požiadavky, ale skôr ukázať, aký potenciál môže minister očakávať v SLeK.

Rokovania zástupcov sektora zdravotníctva s ministrom Tomášom Druckerom pokračovali aj v utorok. Ako povedal novinárom po stretnutí prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR Marián Šóth, témou boli poplatky, ale aj sieť ambulantnej zdravotnej starostlivosti.

„Vysvetlili sme si všetky veci, ktoré sme potrebovali doriešiť, a tým pádom sa otvorila spolupráca. Ako asociáciu súkromných lekárov nás samozrejme zaujíma aj pozícia primárnej sféry, to znamená všeobecných lekárov pre deti, dorast a dospelých. Tým pádom aj rezidenčný systém,“ priblížil Šóth.

Čestný prezident ASL Ladislav Pásztor vysvetlil, že minimálne štyri, päť rokov predkladá asociácia riešenie poplatkov u lekárov, ktoré predstavili aj súčasnému šéfovi rezortu. „To je jasný zoznam poplatkov, čo sa môže a čo nie. Poplatky sú oveľa komplexnejším problémom, je to otázka rozsahu zdravotnej starostlivosti, na čo má občan nárok, na čo nemá nárok,“ povedal.

„Za zdravotnú starostlivosť nepotrebujeme vyberať poplatky, ak nám to zaplatí poisťovňa, to nie je potrebné. Problém je preto komplexný, lebo niektoré výkony zdravotná poisťovňa niektorým lekárom neuhrádza,“ dodal. Pásztor podotkol, že bol milo prekvapený informovanosťou ministra zdravotníctva v niektorých oblastiach. „Máme z tohto pohľadu dobrý dojem a myslím si, že sme vytvorili dobrý základ pre spoluprácu,“ doplnil.

Slovenská lekárska komora vidí nádej na zásadné zmeny

Prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár skonštatoval po stretnutí s ministrom, že zástupcovia lekárov odchádzajú s nádejou, že nastanú zásadné zmeny v slovenskom zdravotníctve. Kollár poznamenal, že za ministrom Druckerom nešli s požiadavkami, ale s filozofiou spolupráce, ktorej výsledkom má byť spokojný občan. „To, čo sa nám dlhé roky nedarilo presadiť, možno teraz nakoniec presadíme,“ zhodnotil stretnutie Kollár. Prezident Slovenskej lekárskej spoločnosti (SLS) Ján Breza doplnil, že má z ministra zdravotníctva dobrý pocit.

V utorok absolvovali pracovné stretnutie so šéfom rezortu aj predstavitelia lekárnikov. „My sme nešli ani s potrebou prednášať nejaké požiadavky, išli sme skôr ukázať, aký potenciál môže minister očakávať v Slovenskej lekárnickej komore, aké problémy sme pripravení riešiť, a aké nástroje by sme chceli ponúknuť my ako stavovská organizácia,“ povedal prezident Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Ondrej Sukeľ.

Minister podľa neho prejavil ochotu komunikovať, čo vníma Sukeľ veľmi pozitívne. Lekárnici otvorili tri základné témy. Išlo o nedostupnosť liekov, ktorá súvisí najmä s reexportom. „Otvorili sme problém definície minimálnej siete v rámci pohotovostných služieb verejných lekární, otvorili sme problematiku nefunkčného nemocničného lekárenstva,“ priblížil Sukeľ.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X