Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Minister Drucker v Kodani na zasadnutí regionálneho výboru WHO

Tomáš Drucker
Tomáš Drucker SITA / Ľudovít Vaniher

Minister  zdravotníctva Tomáš Drucker vedie delegáciu Slovenskej republiky, ktorá sa v dňoch 12. a 13. septembra 2016 zúčastňuje na 66. zasadnutí Regionálneho výboru WHO EURO v Kodani.

Ako informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Stanislava Luptáková, ide o pravidelné jesenné stretnutie vrcholných zástupcov a odborníkov členských štátov WHO európskeho regiónu. Slovenská delegácia bude z titulu predsedajúcej krajiny na zasadnutí prezentovať pozície Európskej únie.

Hlavnými témami zasadnutia v Dánsku sú

  • agenda zdravia do roku 2030
  • prevencia a kontrola neprenosných ochorení
  • akčný plán HIV a vírusovej  hepatitídy
  • zdravie utečencov a migrantov
  • posilňovanie integrovaných zdravotných služieb
  • stratégia zdravia žien
  • akčné plány v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia a v oblasti využívania evidencie a informácií a výskumných poznatkov pri tvorbe politík v členských štátoch WHO
  • reforma WHO

O vakcínach i antibiotickej rezistencii

Pred oficiálnym otvorením zasadnutia Regionálneho výboru WHO sa minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker v pondelok 12. septembra stretne s dánskou korunnou princeznou Mary. Hlavnou témou ich rozhovoru bude problematika vakcinácie, ktorá je v súčasnosti čoraz viac aktuálna, aj s prihliadnutím na potrebu zabezpečenia dostatočného množstva očkovacích látok.

Súčasťou dnešného programu je aj bilaterálne rokovanie ministra Tomáša Druckera s dánskou ministerkou zdravotníctva Sophie Lohde Jacobsen o prioritách Predsedníctva Slovenskej republiky v Rade EÚ. V rozhovore sa dotknú aj liekovej problematiky a antibiotickej mikrobiálnej rezistencie.

Na zasadnutí regionálneho výboru WHO pre Európu, ktoré sa začne 13. septembra, bude minister zdravotníctva Tomáš Drucker vystupovať z pozície reprezentanta pre zdravotnícku oblasť v rámci Predsedníctva Slovenskej republiky v Rade EÚ.

Dostupnosť liekov je témou slovenského predsedníctva

Počas predsedníctva akcentuje Slovensko problematiku dostupnosti inovatívnych, kvalitných a cenovo prístupných liekov. Ďalším okruhom je antimikrobiálna rezistencia, ktorá predstavuje hlavnú hrozbu pre globálnu, regionálnu a národnú zdravotnú bezpečnosť.

Medzi ťažiskové témy slovenského predsedníctva patrí aj očkovanie ako efektívny nástroj boja proti nadmernej spotrebe antibiotík a rozširujúcej sa odolnosti voči týmto liekom.

Počas slovenského predsedníctva sú pripravené aj viaceré odborné konferencie, napr. o prevencii pred neprenosnými chorobami a zdravom životnom štýle, ako aj o Alzheimerovej chorobe.

Počas zasadnutia regionálneho výboru WHO pre Európu budú voľby a nominácie do vrcholných orgánov WHO, pričom Slovenská republika sa uchádza o post člena Stáleho výboru Regionálneho výboru WHO pre Európu.

Naša kandidatúra sa dostala do užšieho zoznamu záujemcov a definitívne rozhodnutie  bude potvrdené počas volieb.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 12. septembra 2016 22:27Zdroj vZdravotnictve.sk

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X