Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tomáš Drucker
Tomáš Drucker SITA / Ľudovít Vaniher
12. septembra 2016 22:27 Ostatné od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

Minister Drucker v Kodani na zasadnutí regionálneho výboru WHO

Minister  zdravotníctva Tomáš Drucker vedie delegáciu Slovenskej republiky, ktorá sa v dňoch 12. a 13. septembra 2016 zúčastňuje na 66. zasadnutí Regionálneho výboru WHO EURO v Kodani.

Ako informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Stanislava Luptáková, ide o pravidelné jesenné stretnutie vrcholných zástupcov a odborníkov členských štátov WHO európskeho regiónu. Slovenská delegácia bude z titulu predsedajúcej krajiny na zasadnutí prezentovať pozície Európskej únie.

Hlavnými témami zasadnutia v Dánsku sú

  • agenda zdravia do roku 2030
  • prevencia a kontrola neprenosných ochorení
  • akčný plán HIV a vírusovej  hepatitídy
  • zdravie utečencov a migrantov
  • posilňovanie integrovaných zdravotných služieb
  • stratégia zdravia žien
  • akčné plány v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia a v oblasti využívania evidencie a informácií a výskumných poznatkov pri tvorbe politík v členských štátoch WHO
  • reforma WHO

O vakcínach i antibiotickej rezistencii

Pred oficiálnym otvorením zasadnutia Regionálneho výboru WHO sa minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker v pondelok 12. septembra stretne s dánskou korunnou princeznou Mary. Hlavnou témou ich rozhovoru bude problematika vakcinácie, ktorá je v súčasnosti čoraz viac aktuálna, aj s prihliadnutím na potrebu zabezpečenia dostatočného množstva očkovacích látok.

Súčasťou dnešného programu je aj bilaterálne rokovanie ministra Tomáša Druckera s dánskou ministerkou zdravotníctva Sophie Lohde Jacobsen o prioritách Predsedníctva Slovenskej republiky v Rade EÚ. V rozhovore sa dotknú aj liekovej problematiky a antibiotickej mikrobiálnej rezistencie.

Na zasadnutí regionálneho výboru WHO pre Európu, ktoré sa začne 13. septembra, bude minister zdravotníctva Tomáš Drucker vystupovať z pozície reprezentanta pre zdravotnícku oblasť v rámci Predsedníctva Slovenskej republiky v Rade EÚ.

Dostupnosť liekov je témou slovenského predsedníctva

Počas predsedníctva akcentuje Slovensko problematiku dostupnosti inovatívnych, kvalitných a cenovo prístupných liekov. Ďalším okruhom je antimikrobiálna rezistencia, ktorá predstavuje hlavnú hrozbu pre globálnu, regionálnu a národnú zdravotnú bezpečnosť.

Medzi ťažiskové témy slovenského predsedníctva patrí aj očkovanie ako efektívny nástroj boja proti nadmernej spotrebe antibiotík a rozširujúcej sa odolnosti voči týmto liekom.

Počas slovenského predsedníctva sú pripravené aj viaceré odborné konferencie, napr. o prevencii pred neprenosnými chorobami a zdravom životnom štýle, ako aj o Alzheimerovej chorobe.

Počas zasadnutia regionálneho výboru WHO pre Európu budú voľby a nominácie do vrcholných orgánov WHO, pričom Slovenská republika sa uchádza o post člena Stáleho výboru Regionálneho výboru WHO pre Európu.

Naša kandidatúra sa dostala do užšieho zoznamu záujemcov a definitívne rozhodnutie  bude potvrdené počas volieb.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X