Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Medirex_linka.jpg
Foto: MEDIREX GROUP
22. mája 2018 12:26 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Medirex otvoril novú automatickú linku

Investícia za 2 mil. eur prinesie zvýšenie kapacity a rozšírenie spektra vyšetrení, ktoré spraví automatická linka

Poskytovateľ laboratórnych vyšetrení Medirex v Bratislave otvoril novú automatickú linku. Spoločnosť do nej investovala dva milióny eur.

Inštalácia novej laboratórnej linky Aptio, ktorá sa začala vlani v novembri za plnej prevádzky laboratória, umožní zrýchliť a skvalitniť analýzu vzoriek, ktoré sa denne rátajú v desiatkach tisícoch a ich počet stále narastá.

Nová linka zároveň umožňuje významných spôsobom skrátiť čas od príchodu vzorky do laboratória do vydania konečného výsledku objednávateľovi.

Môžu ušetriť pacientovi opakovaný odber

Ako vysvetlil riaditeľ laboratórnej divízie MEDIREX GROUP Jozef Gavlas, jedným z hlavných dôvodov výmeny pôvodnej linky za novú linku Aptio je dynamicky rastúci počet vzoriek biologického materiálu prichádzajúci denne do centrálneho laboratória.

„Zároveň nový druh automatizácie laboratória nám umožnil spojiť do jedného celku viacero diagnostických odborov, ako napríklad biochémiu, hematológiu, vyšetrenia koagulácie, sérologickú časť mikrobiologickej diagnostiky, časť imunologickej diagnostiky a ďalšie,“ zhrnul Gavlas.

Z jednej skúmavky tak laboratórium dokáže vyšetriť pacientovi veľmi širokú škálu testov. Okrem toho skúmavka s biologickým materiálom pacienta zostáva 48 hodín automaticky skladovaná v chladiacich boxoch priamo pripojených na linku, čo umožňuje realizáciu aj dodatočných vyšetrení bez toho, aby pacient chodil na opakovaný odber.

Stavba a sprevádzkovanie za štyri mesiace

Ďalším dôvodom výmeny bola potreba zabezpečenia vyššieho stupňa automatizácie pre činnosti, ktoré sa v predchádzajúcom období robili manuálne.

Nová linka umožnila rozšírenie spektra vyšetrovaných parametrov pripojením analyzátorov rôznych dodávateľov a integráciu vyšetrení biochemických, imunochemických, sérologických, hematologických, koagulačných a imunologických parametrov do jedného analytického celku.

Medirex_linka2.jpg
Foto: MEDIREX GROUP

Dodávateľom novej linky je spoločnosť Siemens Healthineers. Podľa vedúceho divízie laboratórna diagnostika Siemens Healthineers Petra Znášika na inštalácii a implementácii novej linky pracoval medzinárodný tím 21 odborníkov viac ako štyri mesiace.

„Z technického hľadiska je skutočným unikátom, keďže integruje 24 analyzátorov, pričom prepája analyzátory našej značky s analyzátormi iných dodávateľov,“ dodal Znášik.

MEDIREX GROUP zamestnáva viac ako 1 200 ľudí a je najväčšou sieťou diagnostických laboratórií na Slovensku. Na Slovensku realizuje zdravotné výkony najmä pre súkromný sektor, približne 15 % výkonov však tvorí aj štátny sektor. Skupina realizuje výkony aj pre zahraničných partnerov v Nemecku, Česku, Maďarsku, Rusku, Chorvátsku, Slovinsku, Indii či Jordánsku, pre ktoré zabezpečuje špeciálnu diagnostiku najmä v odbore lekárska genetika.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X