Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: Svet zdravia
16. apríla 2018 9:28 Ostatné od mevZdravotnictve.sk

Medikom roka sa stal Lukáš Urban

Víťazom štvrtého ročníka súťaže Medik roka 2018, ktorú organizuje sieť nemocníc Svet zdravia, sa stal 25-ročný Lukáš Urban z Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Martine.

Ako informoval hovorca Sveta zdravia Tomáš Kráľ, Lukáš sa stal najlepším spomedzi 20 finalistov, ktorí uplynulý víkend súťažili v praktických i teoretických úlohách na pôde nemocnice novej generácie v Michalovciach.

Víťaz si domov odnáša 3000 eur a všetci finalisti získali od Sveta zdravia ponuku garantovaného pracovného miesta.

Obojstranný dialóg

Medik roka je odborná súťaž pre študentov 5. a 6. ročníka lekárskych fakúlt. Budúci lekári v odbore všeobecné lekárstvo si v nej mohli preveriť a zmerať svoje teoretické aj praktické poznatky v rámci odborných workshopov a v praktických podmienkach skutočnej nemocnice.

Ako uviedol generálny riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare Vladimír Dvorový, medici mali aj tento rok možnosť vyskúšať si súťažiť v takých praktických disciplínach, s ktorými sa počas výuky bežne nedostanú do kontaktu. Dozvedeli sa tiež zaujímavé teoretické fakty z oblastí, ktoré sa štandardne na lekárskych fakultách nespomínajú.

„Súťaž však každý rok organizujeme nielen preto, aby sme medikom povedali viac o trendoch v modernej medicíne, ale aj preto, aby sme sa od nich dozvedeli, v čom vidia problémy v zdravotníctve, aké sú ich priority a názory. Títo mladí ľudia budú čoskoro pracovať možno aj v našich nemocniciach a ja verím, že budú spolu s nami meniť slovenské zdravotníctvo k lepšiemu,“ vyjadril sa Dvorový.

Nečakaný pôrod

V rámci praktických medicínskych workshopov si finalisti mali možnosť na špeciálnom trenažéri vyskúšať laparoskopickú operáciu brucha s moderným inštrumentáriom i kolonoskopiu.

Medik roka_2018.jpg
Foto: Svet zdravia

Naučili sa aplikovať modernú laminátovú sadru, ktorá tuhne do piatich minút a je vodoodpudivá.

Trénovali si resuscitáciu a intubáciu novorodenca a tiež to, ako viesť spontánny pôrod. Počas finále boli pritom vtiahnutí do nimi nečakanej nasimulovanej situácie, kedy museli rýchlo reagovať a postarať sa o rodičku tesne pred pôrodom.

Z nemedicínskych oblastí sa budúci lekári zoznámili napríklad s tým, ako zdravotné poisťovne platia lekárov či s princípmi fungovania centrálnej prípravovne liekov.

Súťaž opäť ukázala, že študenti lekárskych fakúlt by uvítali viac praktických skúseností a možnosť získania poznatkov i z nemedicínskych oblastí už počas štúdia.

Víťazstvo ho prekvapilo

Na prvom mieste sa umiestnil 25-ročný Lukáš Urban, ktorý je šiestakom Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine a pochádza z Trenčianskej Teplej.

„Absolútne som to nečakal, keďže spočiatku som robil chyby a to finálové súťaženie mi nešlo úplne tak, ako som si to predstavoval. Takže som veľmi prekvapený,“ reagoval Lukáš, ktorému sa podarilo získať až 120 bodov z celkových 125.

„Teraz plánujem dopísať diplomovú prácu, dokončiť školu, trochu si oddýchnuť a potom sa naplno venovať medicíne. Chcel by som byť kardiológ a ostať pracovať na Slovensku,“ dodal najlepší medik roka 2018.

Na druhom mieste sa umiestnila Simona Bašová, 24-ročná študentka 5. ročníka Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Tretie miesto obsadila Veronika Kissiová,  24-ročná študentka 6. ročníka Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

V špeciálnej kategórii zdravotnej poisťovne Dôvera vyhral Kamil Kopčík, 24-ročný študent 5. ročníka na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Získal finančnú výhru v hodnote 1000 eur.

Medik roka 2018

  • do súťaže sa celkovo prihlásilo 160 medikov 5. a 6. ročníka v odbore všeobecné lekárstvo (133 medikov sa prihlásilo v minulom ročníku)
  • semifinálový online kvíz vyplnilo 150 z nich (38 percent bolo úspešných a získalo 70 a viac bodov);
  • do finálovej TOP 20 sa prebojovalo 8 študentov LF UK Bratislava, 8 študentov JLF UK Martin, 3 študenti LF UPJŠ Košice a jeden študent LF MU Brno
  • medzi finalistami je 11 žien a 9 mužov, 12 študentov 6. ročníka a osem študentov 5. ročníka

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X