Medicínske inovácie posúvajú možnosti liečby rakoviny hrubého čreva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Creva
Foto: Thinkstock
Vďaka moderným metódam možno odhaliť ochorenie aj vo včasných štádiách.

Medicínske inovácie posúvajú možnosti liečby rakoviny hrubého čreva. Informovala o tom Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK+MED na piatkovom stretnutí s novinármi.

Ako uviedol prednosta II. Chirurgickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici Ľubomír Marko, pri správne nastavenom preventívnom programe a vďaka moderným metódam ako sú endoskopia, kolonoskopia či CT vyšetrenie, možno odhaliť ochorenie aj vo včasných štádiách,  To zvyšuje pacientom šancu na život.

Asociácia dodávateľov pripomenula, že Slovensko má nelichotivé prvenstvo vo výskyte karcinómu hrubého čreva a konečníka. V roku 2017 bolo na Slovensku diagnostikovaných 4 562 prípadov rakoviny konečníka a hrubého čreva. Za posledné roky sa toto číslo drží na štatisticky takmer rovnakej úrovni.

Miniinvazívnych zákrokov je málo

Liečba kolorektálneho karcinómu je zväčšia chirurgická, uviedol Marko. „Mala by to byť miniinvazívna operácia,“ uviedol. Je to podľa neho celosvetový trend.

K takýmto operáciám patrí laparoskopia a robotika. Marko však pripomenul, že miniinvazívne operácie sa na Slovensku robia len u 25 % pacientov.

„Štandard by mal byť 55 až 60 percent,“ povedal. Problém tak nízkeho čísla je podľa neho v tom, že chirurg sa túto metódu musí naučiť.

Pomôcť by mala stratifikácia

K vyššiemu počtu miniinvazívnych operácií by podľa Marka mala prispieť aj plánovaná stratifikácia nemocníc. Špecializované výkony by sa tak koncentrovali len na niektorých miestach – tam, kde s nimi majú lekári viac skúseností.

Po miniinvazívnom zákroku má pacient aj rýchlejšiu rekonvalescenciu.

„V neposlednom rade chirurgické pracoviská s vysokým počtom laparoskopických operácií majú výrazne nižšie percento pooperačných komplikácií,“ dodal prednosta kliniky.

„Je zrejmé, že vďaka inováciám v medicínskych technológiách dnes vieme oveľa lepšie a rýchlejšie diagnostikovať kolorektálny karcinóm už v jeho včasných štádiách, ako aj realizovať šetrné operačné zákroky bez nutnosti otvorenia brušnej dutiny,“ zhodnotil predseda SK+MED Vladimír Mičieta.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SK+MED Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok