Medici si skúšali, ako funguje reálna nemocnica

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sitie
Foto: Thinkstock

Skončil sa štvrtý ročník Letného campu medikov 2018. Zúčastnilo sa ho dvadsať vybraných študentov českých a slovenských študentov lekárskych fakúlt.

Aké je to byť pri reálnom pôrode či asistovať pri skutočnej chirurgickej operácii – aj to si celý tento týždeň skúšala dvadsiatka vybraných študentov slovenských i českých lekárskych fakúlt v štyroch nemocniciach patriacich do siete Svet zdravia na východe Slovenska. Absolvovali Letný camp medikov, ktorý sa konal od 19. do 25. augusta..

Ako informovala Jana Fedáková zo Sveta zdravia, v Michalovciach, Trebišove, Humennom a Vranove nad Topľou si študenti skúšali prácu lekára a zisťovali, ako funguje skutočná nemocnica.

V tímoch pritom pracovali na súťažnom zadaní a piati medici si domov odniesli i víťazné poháre.

„Oproti prvým ročníkom, kedy medici prichádzali na letný camp najmä zo zvedavosti, má už dnes táto akcia svoje meno. Študenti sa hlásia, aby sa medzi lekárskymi tímami naučili veľa nových vecí a videli, ako vyzerá reálna praktická medicína. Takú možnosť často počas štúdia nemajú,“ hovorí generálny riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare Vladimír Dvorový.

Ako dodal, Letný camp organizujú nielen preto, aby medikom povedali viac o trendoch v modernej medicíne, ale aj preto, aby sa od nich dozvedeli, v čom vidia problémy v zdravotníctve.

Prešli viacerými oddeleniami

Na dvadsiatku vybraných študentov počas uplynulého týždňa čakala prax, odborné workshopy a prednášky.

Každý deň vyrážali v štyroch tímoch zo Zemplínskej Šíravy do jednej z okolitých nemocníc Sveta zdravia. Už od ôsmej začínali praxovať na rôznych oddeleniach.

V Michalovciach navštívili centrálne operačné sály a urgentný príjem, v Trebišove zase pracovisko očnej jednodňovej zdravotnej starostlivosti (JZS), otorinolaryngológie (ORL) či chirurgický klaster. Zúčastnili sa na operáciách a mohli lekárom aj asistovať.

„Kemp nám poskytol možnosti vidieť a vyskúšať si rôzne spektrum vecí. Počas tohto týždňa sme toho zažili viac, ako počas roka štúdia na fakulte. Ja som mala napríklad možnosť asistovať pri výbere polypu z nosa na ORL v trebišovskej nemocnici, kde pracuje veľmi dobrý kolektív lekárov,“ hovorí účastníčka kempu Mercedes Repka, druháčka na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

V Humennom medici zavítali na novorodenecké a ortopedické oddelenie, či sledovali operačný zákrok, pri ktorom sa vymieňal poškodený kĺb za umelý.

Vo Vranove nad Topľou zase napríklad zažili skutočný pôrod. V nemocniciach si v rámci workshopov na figuríne skúšali, ako intubovať a resuscitovať novorodenca, či na kuracom stehne, ako zašiť ranu.

Hovorili aj o zdravotníctve

Riaditelia nemocníc a primári oddelení pritom študentom ukázali aj iné časti nemocnice a medici sa mohli zúčastniť operácií podľa vlastného výberu. Program sa tak do veľkej miery prispôsoboval záujmu študentov.

„V kempe sa mi veľmi páčilo, lebo som sa dostal k rôznym výkonom, videl rôzne vyšetreniam a typy operácií, ktoré sú málo časté a v škole ich preto mnohokrát ani nezažijeme,“ hovorí štvrták Andrej Dolinský z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Po celom dni v nemocniciach medikov čakali ešte večerné prednášky aj na nemedicínske témy. Diskutovalo sa o tímovej spolupráci, o inováciách v zdravotníctve, jeho financovaní a tiež o bezpečnosti pacienta a kvalite zdravotnej starostlivosti.

„Myslím si, že mladí lekári odchádzajú zo Slovenska nielen kvôli finančnému ohodnoteniu, ale komplexu vecí. Napríklad, že sa nedostanú k vyšším výkonom, nemajú k dispozícii potrebné medicínske vybavenie a nemocnica je bez vízie,“ dodal medik Andrej.

Na kempe tak mali študenti možnosť s odborníkmi diskutovať aj o tom, ako slovenské zdravotníctvo posúvať ďalej.

Najviac medikov prišlo z Košíc

Počas posledného dňa medici vo svojich tímoch (žltý, modrý, červený a zelený) pracovali na súťažných zadaniach. Na chvíľu sa mali stať manažmentom nemocnice a vytvoriť stratégiu, ktorej cieľom je radikálne zvýšiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti a bezpečnosť pacienta. Svoje riešenie mali pritom pripraviť pod heslom Čo nevieme merať, nevieme ani riadiť.

Riešili tak dekubity či nozokomiálne nákazy, starostlivosť o rodičky, bezpečnosť pacienta s infarktom myokardu, či dĺžku hospitalizácie.

Študenti prišli na camp zo slovenských aj českých lekárskych fakúlt. Tento rok mala najpočetnejšie zastúpenie LF UPJŠ Košice (8 účastníkov), nasledovala LF UK Bratislava (6 účastníkov), LF MU Brno (3 účastníci), JLF UK Martin (2 účastníci) a 1. LF UK Praha (1 účastník).

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Svet zdravia