Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Medici otvoria v sobotu Školu zdravia v Košiciach

Akcia2.jpg
Foto: UPJŠ

Študenti Lekárskej fakulty Univerzity P. J. Šafárika (UPJŠ) v Košiciach organizujú v sobotu 22. apríla 2017 v košickom Auparku druhý ročník podujatia Škola zdravia. Ide o preventívnu akciu pre širokú verejnosť realizovanú v spolupráci so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou zameranú na rôzne oblasti zdravia.

Ako informovala PR manažérka UPJŠ Jaroslava Oravcová, členovia spolku medikov mesta Košice budú v čase od 10:00 do 17:00 oslovovať návštevníkov nákupného centra
a informovať ich o témach týkajúcich sa prevencie a zdravej životosprávy.

Heslom tohtoročnej akcie je slogan ‚Príďte zistiť, čo môžete zlepšiť’. Cieľovou skupinou sú jednotlivci aj celé rodiny, ktoré budú v nákupnom centre tráviť voľný čas.

„Pre záujemcov sme pripravili zaujímavé aktivity zamerané zvlášť na dospelých a deti, ktoré si budú môcť vyskúšať na štyroch stanoviskách venovaných prevencii a zdravej životospráve. Nazvali sme ich Zdravie v číslach, Nemocnica u medvedíka, Prvá pomoc a Antitobacco,“ uviedla študentka piateho ročníka všeobecného lekárstva na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach Radka Hrešková.

Testy, rady, informácie

V prvom stánku „ZDRAVIE V ČÍSLACH“ si okoloidúci budú môcť otestovať svoje zdravie vďaka zisteniu ich krvného tlaku, vyšetreniu glykémie a výšky cholesterolu z kvapky krvi a zistiť podiel tuku, svalovej hmoty a minerálov vo svojom tele, čo naznačí ich celkový zdravotný stav a fyzickú kondíciu.

Spoločne s medikmi budú mať možnosť prekonzultovať, ako žiť kvalitnejšie a zdravšie a dozvedia sa o význame prevencie, ktorá je podstatnou časťou zdravotnej starostlivosti a dá sa ňou predchádzať mnohým civilizačným chorobám, ako je napríklad obezita, cukrovka a srdcovo-cievne ochorenia.

Stánok „ANTITOBACCO“ zas odhalí hladinu CO a splodín vo vydychovanom vzduchu vyšetrených osôb, ktorým študenti poskytnú informácie o účinkoch nikotínu a rakovine pľúc, pričom fajčiari dostanú možnosť vymeniť cigaretu za jablko ako symbol zmeny k zdravšiemu životnému štýlu.

Pre záujemcov budú na ďalšom stanovisku „PRVÁ POMOC“ pripravené ukážky prvej pomoci a študenti im poskytnú teoretické znalosti a praktické zručnosti pri riešení situácií ohrozujúcich zdravie a život.

Nemocnica u medvedíka

Posledným stanoviskom je „NEMOCNICA U MEDVEDÍKA“, čo je názov dlhoročného projektu medikov organizovaného v materských škôlkach.

Ten pomáha škôlkarom  zbavovať sa strachu z lekárov a študentom medicíny zároveň umožňuje trénovať komunikáciu s detským pacientom, získať si jeho dôveru, a tak lepšie a rýchlejšie určiť diagnózu malého pacienta.

Nemocnica u medvedíka je projektom Slovenskej asociácie študentov medicíny SloMSA, ktorý sa realizuje v dvoch desiatkach krajín sveta a na Slovensku prebieha v Košiciach a Bratislave.

 

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 21. apríla 2017 12:08Zdroj vZdravotnictve.sk

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...