Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peter Visolajský
Foto: SITA / Diana Černáková
15. februára 2016 9:00 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

LOZ: Zdravotníctvo na Slovensku môže skolabovať

Ak sa vláda a sestry nezhodnú na kompromisnom riešení, je len otázkou času, kedy celý  zdravotný systém zlyhá. Uviedol to predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský.

Ročne ubúda 900 sestier zo slovenského zdravotníctva a  už dnes chýba v systéme okolo 16 000 sestier. „Sme jediná krajina OECD, ktorá úbytok sestier systémovo nerieši a naopak, v súčasnosti  ako prejav arogancie moci barbarsky vyhadzuje stovky sestier,“ skonštatoval Visolajský.

Kompromis za rokovacím stolom medzi predsedom vlády a zástupkyňami sestier by podľa neho znamenal veľa pre celé zdravotníctvo a hlavne pre pacientov.

Vďaka roku 2011, kedy podávali výpovede lekári, sa podľa Visolajského podarilo stabilizovať stavy lekárov na Slovensku. „Tento rok je šanca stabilizovať stavy sestier a pôrodných asistentiek,“ myslí si.

Výpovede lekárov ale aj akcia sestier však podľa neho ukázali, že politici sú schopní reálne pomôcť slovenskému zdravotníctvu iba pod tlakom. „Sme presvedčení, že súčasný odmietavý postoj predsedu vlády Roberta Fica voči sestrám je ďalším dôkazom toho, že lekári v roku 2011 nemali inú cestu ako presadiť zmeny, o ktoré dlhodobo žiadali, ako podaním hromadných výpovedí,“ zhodnotil Visolajský.

Lekári podporia sestry aj finančne

LOZ podporí fond solidarity, ktorý zakladá Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek. „Vznikol ako prejav pomoci a solidarity so sestrami, ktoré boli 5. februára uvedené  do omylu predsedom vlády Robertom Ficom,“ vysvetlil predseda lekárskych odborov. Premiér podľa neho verejne prisľúbil návrat všetkých sestier do ich nemocníc a o niekoľko dní sa k svojmu verejnému prísľubu „škandalózne a zbabelo“ prestal hlásiť.

LOZ bude informovať svojich členov o vytvorenom bankovom účte OZSaPA, na ktorý môžu prispieť. „Zároveň vyzývame slovenskú verejnosť, aby neostala ľahostajná a pomohla  sestrám, ktoré  svojimi výpoveďami bojovali za nás všetkých,  za zlepšenie zdravotnej starostlivosti pre pacientov,“ uzavrel visolajský.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X