LOZ: Protikorupčné školenia sú výsmechom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Visolajský
Foto: SITA / Diana Černáková

Lekárske odbory odporúčajú ministrovi inšpirovať sa ich návrhom

Každý zdravotnícky pracovník bude musieť mať protikorupčné školenie, čo však Lekárske odborové združenie (LOZ) označuje za výsmech občanov. „Je smutné, že po kauzách, v ktorých mali prsty hlavne riaditelia nemocníc a zamestnanci ministerstva zdravotníctva prichádza tragikomický návrh, ktorý má postihnúť lekárov a sestry,“ uviedol vo vyhlásení predseda LOZ Peter Visolajský.

„Príkladom neúčinnosti navrhovaných opatrení nám môže byť nákup predraženého CT v Piešťanoch z jesene minulého roka, kde by na preškolenie išli lekár Alan Suchánek a sestra Magdaléna Kovačovičová, ktorí aj bez preškolenia na kauzu upozornili. Zvyšku správnej rady piešťanskej nemocnice by sa zákon nedotkol,“ hovorí Visolajský.

Rovnako podľa tohto návrhu ministerstva zdravotníctva bude „protikorupčne preškolená“ doktorka Pechočiaková z Nitry, ale riaditeľ nitrianskej nemocnice, Jozef Valocký, ktorý tvrdil verejne, že karta pacienta bielená nebola, preškolený nebude. Tak isto sa zákon nedotkne ani mnohých riaditeľov nemocníc a zamestnancov ministerstva zdravotníctva, ktorí jednoducho nie sú zdravotníckymi pracovníkmi.

„Vyzývame preto pána ministra zdravotníctva Čisláka, aby si prečítal spis Gorila a vyhodnotil, kto reálne potrebuje isť na školenie o korupcii v zdravotníctve. Zároveň ho žiadame, aby tento návrh stiahol a inšpiroval sa navrhovanými opatreniami Lekárskeho odborového združenia, ktoré môžu reálne pomôcť v boji proti korupcii v zdravotníctve,“ vyhlásil šéf lekárskych odborov.

Začiatkom roka 2012 LOZ predložilo Ministerstvu zdravotníctva SR svoj plán protikorupčných opatrení, ktorý hovoril o verejných zoznamoch čakacích dôb na zdravotné výkony, o zverejňovaní všetkých zmlúv a faktúr medzi poisťovňami a poskytovateľmi, o viacčlennom štatutárnom orgáne v nemocniciach, o kontrolných radách, o vyššej trestnoprávnej zodpovednosti členov štatutárnych orgánov, o povinnosti poisťovne oznamovať poistencovi sumu, ktorú na neho vynaložila poisťovňa, o zverejňovaní návrhov zmlúv poskytovateľov, ktoré plánujú uzatvoriť.

Proti sú aj KDH a SaS

Návrh povinného získania osvedčenia o protikorupčnom vzdelávaní pre približne 100-tisíc zdravotníckych pracovníkov len zakrýva absolútnu nečinnosť Ministerstva zdravotníctva pri potláčaní korupcie v zdravotníctve. Uvádza sa to vo vyhlásení KDH. V praxi by takéto školenia napríklad nijako neovplyvnili ani kauzu nákupu CT v piešťanskej nemocnici. Pre sestričky a zdravotníckych pracovníkov ale môžu znamenať výdavky namiesto vyšších platov.

Návrh Ministerstva zdravotníctva, aby museli všetci zdravotnícki pracovníci získať osvedčenie o absolvovaní vzdelávania o protikorupčnom správaní, len zakrýva snahu zachovať súčasný stav v tejto oblasti. „Ľudia zodpovední za nákupy CT-čiek dostali nové, dobre platené miesta. A tá slušná drvivá väčšina sestričiek, lekárov, laborantov, alebo dokonca logopédov si zaplatí ministerstvom predpísaný kurz,“ upozorňuje expert KDH pre zdravotníctvo Marian Faktor.

Proti školeniam je aj SaS. Slovenské verejné zdravotníctvo je podľa podpredsedu strany Ľubomíra Galka „semenišťom korupcie“ preto, lebo sú v ňom zdeformované ekonomické vzťahy, spolitizovaná personálna politika, a to všetko ako dôsledok populistickej politiky vlád Vladimíra Mečiara a Roberta Fica.

„Bez odstránenia skutočných príčin korupcie v zdravotníctve nie je možné vybudovať v ľuďoch účinné morálne zábrany formou školenia. To nie je protipožiarna ochrana, to je ochrana pred politikmi, ktorí sa správajú ako vysokoorganizovaná kriminálna skupina,“ uzavrel Galko.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieLOZ Lekárske odborové združenieSaS Sloboda a Solidarita