Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peter Visolajský
Foto: SITA / Diana Černáková
26. apríla 2016 9:59 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

LOZ: Drucker by mal komunikovať so sestrami

Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský pripomenul, že sestry a pôrodné asistentky sú pre slovenské zdravotníctvo a pre pacientov nenahraditeľné.

Lekárske odborové združenie (LOZ) vyzýva ministra zdravotníctva SR Tomáš Druckera na intenzívnu komunikáciu so zástupcami odborových a stavovských organizácií sestier a pôrodných asistentiek. Uviedol to v utorok v stanovisku predseda LOZ Peter Visolajský.

„LOZ si mimoriadne cení prácu sestier a pôrodných asistentiek, ktoré sú najbližšími spolupracovníkmi lekárov v zdravotných zariadeniach a práve od úzkej kooperácie medzi lekármi a sestrami závisí konečný výsledok – zdravie pacientov,“ vysvetlil Visolajský.

Dodal, že sestry a pôrodné asistentky sú pre slovenské zdravotníctvo a pre pacientov nenahraditeľné.

Predseda LOZ pripomenul, že v predošlom volebnom období boli vzťahy medzi ministerstvom zdravotníctva a profesnými organizáciami sestier vážne narušené.

„V súčasnosti je nevyhnutné vynaložiť zvýšenú aktivitu pri urovnaní narušených vzťahov z predošlých rokov. Zdôrazňujem, že k vyhroteniu situácie v posledných mesiacoch došlo predovšetkým veľmi zlou komunikáciou ministerstva zdravotníctva,“ doplnil Visolajský.

Požiadavky sestier sú podľa lekárov adekvátne ich úlohe v zdravotníctve, a preto by mal v nich minister zdravotníctva vidieť rovnocenného partnera na dialóg. „V súčasnosti má Slovenská republika výrazný podpriemer sestier na tisíc obyvateľov v rámci krajín OECD,“ konštatoval predseda LOZ.

Zároveň je podľa Visolajského v slovenskom zdravotníctve vysoký priemerný vek sestier, veľký počet v preddôchodkovom veku a nízky prírastok mladých sestier, čo vedie ku každoročnému znižovaniu počtu sestier o približne 900.

Bez jasnej koncepcie riešenia sestier bude Slovensko podľa LOZ do niekoľkých rokov čeliť ich vážnemu nedostatku. „Preto je dôležité zo strany ministra zdravotníctva venovať postaveniu sestrám mimoriadnu pozornosť, vypočuť si ich oprávnené požiadavky a adekvátne na ne reagovať,“ uzavrel Visolajský.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X