Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pilulky_kopa.jpg
Foto: Pixabay.com
5. apríla 2016 12:05 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

V Liptovskej nemocnici otvoril kraj ďalšiu verejnú lekáreň

Ročný zisk z krajských lekární investujú naspäť do vybavenia nemocníc

Pacienti Liptovskej nemocnice s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu v Liptovskom Mikuláši si môžu od pondelka vyzdvihnúť lieky v novej verejnej lekárni priamo v areáli zdravotníckeho zariadenia. Zisk z činnosti lekárne využijú na doplnenie vybavenia nemocnice.

Žilinský samosprávny kraj tak pokračuje v otváraní verejných lekární vo vlastných nemocniciach. „Nešťastné kroky, ktoré boli urobené v zdravotníctve, predovšetkým to bola privatizácia lekární, narobili veľké škody pre nemocnice, pretože prišli o veľké príjmy. Dokonca boli zákony tak nastavené, že nemocnica nemohla mať vlastnú verejnú lekáreň. Našťastie sa to zmenilo a my sme sa ako zriaďovateľ našich štyroch nemocníc a jednej polikliniky ihneď pustili do zriaďovania nových lekární,“ priblížil predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár počas slávnostného otvorenia lekárne.

Prvú lekáreň kraj otvoril v roku 2012 v Kysuckej nemocnici v Čadci, o dva roky neskôr otvorili ďalšiu v nemocnici v Trstenej a v poliklinike v Námestove. Verejné lekárne tvoria ročný zisk 110-tisíc eur. Podľa Blanára nová lekáreň v Liptovskom Mikuláši by mala vytvoriť ďalších 30- až 40-tisíc.

„Finančné prostriedky určite budeme investovať naspäť do poskytovania zdravotnej starostlivosti. Už bude na rozhodnutí manažmentu nemocnice, či to investujeme do nákupu liekov, špeciálneho zdravotného materiálu alebo prípadne do materiálno-technického a prístrojového vybavenia,“ dodala riaditeľka nemocnice Ľudmila Pohančeníková. Podľa jej slov všetci pacienti, ktorí si lieky kúpia priamo v nemocnici, podporia jej ďalší chod.

Lekáreň sídli v budove pri starom vchode do nemocnice. Jej kompletná rekonštrukcia stála 270-tisíc eur. „Za tieto peniaze sme opláštili celú budovu, vymenili všetky okná a zrekonštruovali priestory, v ktorých bude sídliť nemocničná lekáreň,“ spresnila riaditeľka. Na prístrojové a materiálne vybavenie vyčlenili ešte 50-tisíc eur.

V Liptovskej nemocnici by mala v budúcnosti pribudnúť aj očná klinika, ktorá bude poskytovať jednodňovú chirurgiu. Investícia si vyžiada približne 650-tisíc eur, pričom 300-tisíc vyčlenila vláda SR na svojom výjazdovom rokovaní v Ružomberku. Zvyšné peniaze pôjdu z rozpočtu Žilinského samosprávneho kraja.

„Možno obstarávaním získame ešte nižšiu cenu, a tým môžeme dovybaviť túto kliniku najmodernejšími prístrojmi, čo si tento región naozaj vyžaduje,“ uzavrel Blanár.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X