Lieky na výnimku budú podľa firmy Deloitte dostupnejšie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Lieky_davka.jpg
Foto: Pixabay.com

Viaceré drahé onkologické lieky však budú podľa poradenskej spoločnosti Deloitte pre pacientov zrejme aj naďalej nedostupné, a to najmä s ohľadom na nízku úroveň prahovej hodnoty, ale aj preto, že veľa takýchto liekov môže mať výrazný vplyv na prostriedky verejného zdravotného poistenia.

Parlament koncom novembra schválil novelu zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov. Ako zhodnotila poradenská spoločnosť Deloitte, dlho očakávaná zmena zákona môže byť dôležitým krokom pre napredovanie slovenského zdravotníctva.

Delenie nákladov na lieky medzi výrobcu, resp. držiteľa rozhodnutia o registrácii, a zdravotnú poisťovňu sa tak má podľa Deloitte stať realitou a drahšie lieky by aspoň v určitom rozsahu mohli byť pre pacientov dostupnejšie.

Dôležité zmeny

Podľa poradenskej spoločnosti, dôležitú úlohu v tomto procese zohrávajú dohody o podmienkach úhrady liekov zdravotnou poisťovňou.

„Oproti pôvodnému vládnemu návrhu bola novela v parlamente schválená s niekoľkými dôležitými zmenami. Zásadnou zmenou je to, že zmluvu o podmienkach úhrady liekov bude možné uzatvoriť aj na iný účel, ako je zaradenie lieku do zoznamu kategorizovaných liekov,“ vysvetlila advokátka spoločnosti Deloitte Legal Dagmar Yoder.

Tento osobitný druh zmlúv o delení nákladov poskytne podľa nej farmaceutickým spoločnostiam určitú flexibilitu pri úhradách tzv. liekov na výnimku. Významným faktorom pre zaradenie lieku do zoznamu kategorizovaných liekov je možnosť dosiahnutia hranice nákladovej efektívnosti liečiva.

Rovnaké podmienky pre všetky poisťovne

Ďalšou dôležitou zmenou oproti pôvodnému návrhu novely je podľa Deloitte zabezpečenie rovnakej dostupnosti liekov pre poistencov všetkých zdravotných poisťovní.

„To je dané rovnocenným postavením všetkých poisťovní pri vyjednávaní zmluvy o podmienkach úhrady lieku s držiteľom registrácie v súvislosti s kategorizáciu, pričom takáto zmluva musí byť uzatvorená so všetkými poisťovňami a za rovnakých podmienok,“ objasnila poradenská firma.

Koniec indikačného obmedzenia

Novela zákona tiež vypúšťa indikačné obmedzenie.

„To pre pacientov znamená, že ak spĺňajú indikáciu, pre ktorú je liek registrovaný, budú mať možnosť liečby týmto liekom,“ opisuje zmeny Yoder.

Ako pokračovala, pri niektorých liekoch môže nové nastavenie systému priniesť pacientom úplné odbremenenie od finančnej úhrady, pretože liek môže byť plne hradený zdravotnou poisťovňou.

Napriek pozitívnej zmene ide podľa Deloitte len o prvý krok na ceste k lepšej dostupnosti liekov.

Viaceré drahé onkologické lieky však budú pre pacientov zrejme aj naďalej nedostupné, a to najmä s ohľadom na nízku úroveň prahovej hodnoty, ale aj preto, že veľa takýchto liekov môže mať výrazný vplyv na prostriedky verejného zdravotného poistenia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Deloitte