Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lieky_rozne.jpg
Foto: Pixabay.com
21. decembra 2015 10:00 Farmácia od vZdravotnictve.skSITA

Liek z Kuby na liečbu diabetickej nohy posudzuje komisia

O možnosti dovozu niektorých liekov z Kuby hovoril v októbri premiér R. Fico po návrate z tejto krajiny

Liek z Kuby, ktorý sa používa pri liečbe tzv. diabetickej nohy, posudzuje tím medzinárodných odborníkov. O možnom dovoze kubánskeho lieku, ktorý znižuje riziko amputácie nohy pri cukrovke, hovoril premiér Robert Fico v októbri po návšteve Kuby.

Hovorca rezortu zdravotníctva Peter Bubla pre agentúru SITA uviedol, že rezort po stretnutí s veľvyslankyňou Kuby požiadalo Farmaceutickú fakultu UK, aby v spolupráci s tímom medzinárodných odborníkov vypracovala farmakoekonomickú analýzu, ktorá povie o farmakoekonomickej výhodnosti či nevýhodnosti spomínaného lieku.

Výsledky analýzy by mali byť k dispozícii v januári. Na základe tejto analýzy ministerstvo bude ďalej postupovať v zabezpečovaní alebo nezabezpečovaní tohto lieku pre slovenských pacientov.

Na analýze pracuje tím odborníkov pod vedením Tomáša Tesařa z katedry Organizácie a riadenia farmácie z Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a tím odborníkov pod vedením Zoltána Kalóa z Katedry politiky zdravia a zdravotníckej ekonómie z Eötvös Loránd University v Budapešti, informovali agentúru SITA z Farmaceutickej fakulty UK. Predpokladaný termín odovzdania analýzy je koniec januára.

Ako upresnil T. Tesař, ide o liek, ktorý býva indikovaný, spolu s inými konvenčnými liečbami pri liečbe diabetickej nohy u pacientov s neuropatickými a ischemickými vredmi. Slúži na stimuláciu formovania užitočného granulačného tkaniva.

Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL) v súčasnosti nemá bližšie informácie o ,,kubánskych liekoch“, uviedla jeho hovorkyňa Diana Madarászová. V prípade, že by bola Štátnemu ústavu podaná žiadosť o registráciu spomínaných liekov, ŠÚKL je pripravený spolupracovať na činnosti v rámci registrácie predmetných liekov.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X