Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rómska kvapka krvi
Foto: SITA / Viktor Zamborský
14. júna 2016 13:10 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

V lete je darcov krvi menej, v Poprade situáciu vždy zvládajú

Národná transfúzna služba pozýva počas leta svojich darcov krvi na odbery formou telefonátov či SMS 

Letné obdobie býva, čo sa týka počtu darcov krvi, slabšie. Napriek tomu sa na popradskom pracovisku Národnej transfúznej služby (NTS) SR do kritických situácií, keď by mali nedostatok krvi, nedostávajú.

„Leto je vždy slabšie, pretože sú prázdniny, školáci nie sú v školách, ľudia chodia na dovolenky. V tom čase píšeme SMS a telefonujeme ľuďom, aby prišli darovať krv. Vytiahneme si z našej databázy darcov, ktorí spĺňajú kritéria odberu, aj podľa toho, akú krvnú skupinu potrebujeme, a prosíme ich, aby prišli darovať krv,“ uviedol vedúci lekár popradského pracoviska NTS Pavel Repovský.

Ľudia podľa Repovského na telefonáty i SMS dokážu počas leta zareagovať okamžite. „Mám dojem, že odozva je dobrá a ľudia prichádzajú darovať krv. Sú ochotní prísť aj v ten deň, ak sú doma,“ povedal.

Ľuďom zvyknú telefonovať popoludní, skúšajú to v prvom rade u Popradčanov, ktorí to majú do pracoviska NTS najbližšie. „Niekedy sa však až čudujeme, pretože občas natrafíme na meno darcu z obce Štrba či Ždiar, čo je ďalej, a ten nám povie, že s radosťou príde. A naozaj, sadne do auta a príde,“ dodal Repovský. Ako dodal, takýchto ľudí si treba vážiť.

Na pracovisku NTS niekedy mávajú denne aj sto darcov, inokedy 15 či 20. Často organizujú aj výjazdové odbery do okolitých miest a dedín, ale aj do škôl či podnikov.

„Zásobovanie máme špecifické, v Slovenskej republike sú tri spracovateľské centrá, v Bratislave, Košiciach a v Banskej Bystrici. Každá konzerva krvi, ktorá sa tu u nás odoberie, odchádza na spracovanie do Košíc, my si následne odtiaľ objednávame toľko krvi, koľko potrebujeme. Máme určité zásoby krvi, no keď jej je málo, pýtame si viac,“ vysvetlil vedúci lekár popradského pracoviska.

Repovský pripomína, že krv je veľmi vzácna tekutina. „Zachraňujú sa ňou životy, krv je nenahraditeľná tekutina, nedá sa nahradiť žiadnym iným liekom,“ dodal.

Ako pripomenul, základnou podmienkou pri darovaní krvi je vek 18 rokov, váha minimálne 50 kilogramov. Potenciálny darca musí byť zdravý.

„Zisťujeme tiež, či nevycestoval do rizikových krajín, akou je teraz napríklad Brazília s vírusom Zika, v lete zase bývajú aj nílske horúčky, no sú tu aj otázky v súvislosti s alkoholom, drogami, anabolikami, tetovaním, piercingom, každý darca vypisuje dotazník, kde je všetko zhrnuté,“ vysvetlil Repovský.

Popradské pracovisko NTS je otvorené počas pracovného týždňa denne od 6:00 do 14:00 s výnimkou utorka, keď funguje až do 17:00.

Národná transfúzna služba SR pripravila pri príležitosti dnešného Svetového dňa darcov krvi Deň otvorených dverí na všetkých svojich odberových pracoviskách. Pracoviská v Bratislave na Kramároch a Ružinove, Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre, Martine, Nových Zámkoch, Poprade, Prešove, Trenčíne, Trnave a Žiline môže široká verejnosť navštíviť do 17:00. Počas Dňa otvorených dverí môžu návštevníci darovať krv a oboznámiť sa s činnosťou NTS.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X