Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ekg_bok.jpg
Foto: Pixabay.com
18. februára 2016 16:15 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

Lekárske odbory UNLP vyzývajú na prijatie sestier

Riaditeľ košickej univerzitnej nemocnice sa snaží podľa odborárov miesta po sestrách „zaplátať“ takými, ktoré pracovali dlhé roky na pozíciách záchranárok. 

Výbor Nezávislej odborovej organizácie Slovenské lekárske odbory pri Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) Košice vyzýva riaditeľa nemocnice Milana Maďara, aby prijal naspäť zvyšné zdravotné sestry.

K 30. novembru minulého roka podľa výboru podalo hromadné výpovede 64 sestier UNLP Košice. Počas mesiacov december 2015 a január 2016 stiahlo výpoveď späť 60 z týchto zdravotných sestier.

K 1. februáru tohto roka ostali v nemocnici vo výpovedi štyri zdravotné sestry z 1. Kliniky anesteziológie a intenzívnej medicíny (KAIM) a Oddelenia akútnej a intenzívnej medicíny (OAIM). Dve zo sestier žiadali ku koncu januára podľa odborovej organizácie stiahnutie výpovede, ktoré riaditeľ neakceptoval.

„V piatok 5. februára dal Robert Fico, predseda vlády SR, verejný prísľub, že sa všetky zdravotné sestry môžu vrátiť späť na svoje pôvodné pracovné miesta. V pondelok 8. februára pri osobnom stretnutí predsedníčky ZO Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek odmietol riaditeľ UNLP Košice prijať späť tieto štyri zdravotné sestry,“ uviedli odbory v stanovisku.

Lekárske odbory sa preto pýtajú riaditeľa na dôvod jeho konania a vyzvali ho, aby dodržal verejný prísľub predsedu vlády.

Sestry na klinike a oddelení AIM chýbajú

Výbor odborovej organizácie uvádza, že na 1. Klinike anesteziológie a intenzívnej medicíny je v súčasnosti oproti stavu z októbra 2015 mínus päť zdravotných sestier. Na Oddelení AIM je v súčasnosti oproti stavu z októbra minulého roka stav mínus štyri zdravotné sestry, čiže spolu chýba deväť zdravotných sestier.

„Vzhľadom na to, že pre prácu zdravotných sestier ide o najťažšie pracoviská UNLP, na oboch pracoviskách je dlhodobo nedostatok zdravotných sestier, čo dokumentuje aj to, že na OAIM je dlhodobo využívaných len 10 zo 14 lôžok a na 1. KAIM len 9 z 12 lôžok,“ podotkla odborová organizácia.

V prípade urgentnej situácie sa otvárajú na 1. KAIM všetky lôžka, ale personálne normatívy na obsadenie zdravotných sestier pri lôžku na pracovisku AIM v týchto jednotlivých situáciách nie sú podľa výboru dodržiavané.

Riaditeľ UNLP sa snaží podľa odborárov miesta po sestrách „zaplátať“ sestrami, ktoré pracovali dlhé roky na pozíciách záchranárok. Tieto zdravotné sestry ale nemajú dostatočné vzdelanie, prax a kvalifikáciu na to, aby mohli pracovať samostatne hlavne počas anestézie. „Aj keď tieto tri „záchranárky“ budú po mesiacoch zaškolené, aj tak bude personálny stav oproti októbru 2015 mínus 6 zdravotných sestier na oboch pracoviskách AIM,“ dodali odbory.

Zdravotné sestry sú podľa odborovej organizácie ochotné vrátiť sa do UNLP za finančne rovnakých podmienok, za akých odchádzali, majú dostatočné vzdelanie a kvalifikáciu pre prácu na daných pracoviskách.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X