Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Lekárka za smrť pacienta dostala podmienku

Kladivko_sud
Foto: FreeImages.com

Odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici v stredu potvrdil prvostupňový rozsudok, podľa ktorého je 78-ročná lekárka Klára Tománková z Revúcej zodpovedná za smrť 14-ročného chlapca.

Lekárka za prečin usmrtenia z nedbanlivosti dostala dva roky odňatia slobody podmienečne s odkladom výkonu trestu na tri roky a zákaz vykonávať lekársku prax na tri roky. Rozhodnutie súdu je právoplatné.

Previezli ho, až keď bolo neskoro

Udalosť sa stala v marci 2014 na detskom oddelení Nemocnice s poliklinikou v Revúcej pri príjme 14-ročného chlapca. Tománková ako službukonajúca ošetrujúca lekárka nesprávne vyhodnotila klinický stav pacienta, od narodenia trpiaceho na hydrocefalus. Mala chlapca poslať na vyššie špecializované pracovisko, prípadne s týmto pracoviskom konzultovať jeho zdravotný stav.

Chlapca však do Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici dali previezť, až keď sa zhoršil jeho zdravotný stav a bolo už neskoro.

Podľa súdu lekárka nevykonala všetky zdravotné úkony na správne určenie choroby so zabezpečením včasnej a účinnej liečby. Tým spáchala prečin usmrtenia z nedbanlivosti.

Matka: Podmienka je neprimerane mierna

Lekárka, ktorá býva v Rožňave, sa voči prvostupňovému rozsudku odvolala. Senát krajského súdu jej nevyhovel a verdikt o dvojročnej podmienke i zákaz vykonávať povolanie potvrdil.

Tománková sa na odvolacom konaní zo zdravotných dôvodov ospravedlnila. Prítomná bola matka nebohého chlapca, ktorá podmienečný trest pre lekárku označila za neprimerane mierny.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 6. júla 2016 16:02Zdroj SITA

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X