Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jed.jpg
Pixabay.com
24. augusta 2016 10:29 Ostatné od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

Lekári varujú pred otravami detí

Oddelenie urgentného príjmu Detskej nemocnice s poliklinikou Bratislava (DFNsP) eviduje v ostatných týždňoch nárast výskytu náhodných otráv u detí. „Najčastejšie sa stretávame s požitím liekov, plodov alebo iných častí jedovatých rastlín, otráv na škodlivé hlodavce či čistiacich prostriedkov,“ povedal riaditeľ nemocnice Ladislav Kužela.

Počas jedného týždňa urgentný príjem poskytne neodkladnú zdravotnú starostlivosť v priemere 3-4 detským pacientom s náhodnou otravou.

Najviac ohrozené sú deti vo veku do štyroch rokov. „Ide najmä o požitie látky cestou tráviacej sústavy, menej sa stretávame s kontaktnou expozíciu na odhalenej koži,“ spresnil primár oddelenia Marcel Brenner.

Infúzie, hospitalizácia, aj trvalé poškodenie zdravia

Liečba týchto detí spočíva v podávaní infúzií a a monitorovaní životných funkcií s ohľadom na prípadný dopad toxínov najmä na vedomie, dýchanie a krvný obeh. Včasný a odborný zásah rozhoduje o prognóze stavu.

Dĺžka liečby detských pacientov po náhodnej otrave závisí najmä fyzikálno-chemických vlastností látky alebo látok, ktorými je dieťa exponované, veľkosťou toxickej dávky a tiež aktuálnou  individuálnou kondíciou dieťaťa.

Väčšina pacientov s náhodnými otravami je liečená na expektačných lôžkach OUP a následne prepustená do domáceho ošetrenia. U detí s kombináciou požitia viacerých látok, prípadne ak dieťa súčasne prekonáva aj iné ochorenie, je väčšinou nevyhnutná hospitalizácia v nemocnici.

Trvalé poškodenie zdravia detí nemocnica eviduje najmä po expozícii agresívnych leptavých látok.

Pozor najmä na lieky a nebezpečné látky

Ako lekári upozorňujú, vo väčšine prípadov sa dalo týmto nešťastným udalostiam predchádzať zvýšeným dohľadom nad deťmi a dôsledným uložením týchto látok mimo ich dosahu.

„Predpokladáme, že nárast náhodných otráv môže súvisieť aj s väčším pohybom detí v rôznych prostrediach mimo svojho domova, ale aj v domácnostiach príbuzných, kde deti trvalo nežijú a ich členovia môžu mať lieky a iné látky bežne uložené na miestach ľahko dostupných aj malým deťom,“ dodávajú.

Preto je podľa predstaviteľov DFNsP nevyhnutné, aby rodičia, resp. osoby, ktorým je dieťa zverené do starostlivosti, zabezpečili, aby sa deti nedostali  k nebezpečným látkam a predmetom, ktoré si môžu deti vkladať do úst a prehltnúť ich. Ide najmä o lieky, chemikálie, kozmetiku, čistiace prostriedky a podobne.

Tiež na prechádzkach v prírode alebo pri hrách v záhradách treba myslieť aj na jedovaté rastliny, hlavne v neznámom prostredí. Podľa skúseností lekárov pri náhodných požitiach liekov deťmi takmer vo všetkých prípadoch  išlo o nebezpečnú dávku a vždy lieky vo vlastníctve osoby z prostredia dieťaťa.

Ako upozorňuje nemocnica, poskytovatelia zdravotnej starostlivosti majú v takýchto prípadoch zákonnú povinnosť informovať príslušnú zdravotnú poisťovňu o tejto skutočnosti (napríklad o požití liečiv, chemikálií a pod.) a zdravotná poisťovňa si následne môže uplatniť nárok na náhradu nákladov za poskytnutú zdravotnú starostlivosť.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X