Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kamión
Foto: SITA/Diana Černáková
20. decembra 2018 17:46 Ostatné od vpavZdravotnictve.sk

Lekári si v špeciálnom kamióne vyskúšali nové artroskopické metódy

Na workshopy tohto typu sa jazdí predovšetkým do zahraničia

Lekári z Univerzitnej nemocnice Bratislava si v špeciálnom kamióne vyskúšali nové artroskopické metódy.

Prednosta II. ortopedicko-traumatologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Boris Šteňo na štvrtkovej tlačovej besede uviedol, že lektori z kliniky ukázali na modeloch častí ľudských tiel niektoré názorné operačné postupy.

„Na workshopy tohto typu sa jazdí predovšetkým do zahraničia, teraz sme mali toto špeciálne pracovisko priamo v UNB,“ zdôraznil Šteňo.

Kilian: Pri artroskopických operáciách sa pacient uzdraví skôr

Traumatológ a lektor na tomto podujatí Miroslav Kilian vysvetlil, že pri takýchto operáciách sa pacient uzdraví oveľa skôr ako pri štandardných typoch operácií.

Artroskopicky sa operujú kolená, ramená, bedrá, členky, lakte alebo zápästia. K novým metódam patrí voperovanie tzv. vnútornej ortézy, ktorá dokáže nahradiť sadrovú fixáciu.

To znamená, že sa kĺb spevní zvnútra, poranené tkanivá sa môžu zahojiť a pacient sa zaobíde bez sadry.

Kamión

Na Slovensko dorazilo mobilné laboratórium po prvýkrát.

Tréningový kamión má vo svojom interiéri mobilné laboratórium s dvomi operačnými stolmi pre nácvik artroskopických operačných techník, ako sú stabilizácia ramena, zošitie rotátorovej manžety či meniskov, ale aj ošetrenie chrupaviek.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X