Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Barly.jpg
FreeImages.com
5. októbra 2015 14:06 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Lekár nie je v celom okrese

Okres Komárno nemá približne pol roka ambulanciu reumatológa. Jediná reumatologička odišla do dôchodku. Nástupca sa nenašiel, preto sa pacienti rozpŕchli do okolia.

Kapacita ambulancií v okolitých okresoch sa však rýchlo naplnila a nových pacientov už neprijímajú. Preto musia chodiť až napríklad do Šiah či Topoľčian, čo pre ľudí s pohybovými ťažkosťami nie je veľmi príjemná vec.

Ministerstvo zdravotníctva SR sa odvoláva na zdravotné poisťovne, tie svorne tvrdia, že o probléme vedia. Podľa nich však chýba konkrétny záujemca o post reumatológa.

Ministerstvo: je to zodpovednosť poisťovní

Hovorca Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Peter Bubla pripomenul, že je na každej zdravotnej poisťovni zazmluvniť pre svojich poistencov taký počet lekárov špecialistov, ktorý jej poistenci potrebujú, prípadne navýšiť objem dohodnutých vyšetrení u doteraz zazmluvnených lekárov tak, aby lekár špecialista mohol ošetriť viacerých pacientov.

„Ministerstvo zdravotníctva nevstupuje do zmluvných vzťahov, vrátane dojednaných podmienok, medzi zdravotnou poisťovňou a poskytovateľom,“ poznamenal Bubla.

Zároveň podľa rezortného zástupcu platí, že zdravotná poisťovňa je povinná uzatvárať zmluvy o poskytovaní zdravotnej starostlivosti s poskytovateľmi najmenej v rozsahu verejnej minimálnej siete poskytovateľov.

„Verejná minimálna sieť je pre územie Slovenskej republiky a pre územie samosprávnych krajov určená minimálnym počtom tzv. lekárskych miest pre ambulantné zdravotnícke zariadenia a počtom lôžok pre ústavné zdravotnícke zariadenia pre jednotlivé špecializované odbory v Nariadení vlády o verejnej minimálnej sieti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,“ vysvetlil Bubla.

Poisťovne: Sieť je naplnená, chýba však konkrétny lekár

Všeobecná zdravotná poisťovňa má v Nitrianskom kraji zazmluvnených 11 reumatologických ambulancií. „Verejná minimálna sieť stanovuje pre celé Slovensko 66,9 lekárskeho miesta (LM) v odbornosti reumatológia vrátane detskej reumatológie. Pre Nitriansky kraj je to 8,5 LM. V prepočte na percento poistencov VšZP v Nitrianskom kraji je norma pre túto odbornosť 4,9 LM,“ informovala hovorkyňa VšZP Petra Balážová.

Ako ďalej doplnila, VšZP v Nitrianskom kraji napĺňa verejnú minimálnu sieť v odbornosti reumatológia vrátane detskej reumatológie na 174,3 %. „Nemocnica Forlife v Komárne v súčasnosti hľadá lekára v odbornosti reumatológia, ak takéhoto lekára nájde, VšZP je pripravená zazmluvniť ho,“ ubezpečila Balážová.

PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepianský uviedol, že vedia probléme v okrese Komárno. „Situáciu sme sa snažili riešiť aj aktívne a sme pripravení zazmluvniť reumatológa v tomto regióne. V tomto roku sme však žiadnu žiadosť o uzavretie zmluvy nedostali. Verejnú minimálnu sieť máme samozrejme naplnenú,“ informoval.

Ako zhodnotila špecialistka externej komunikácie a hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne Judita Smatanová, zdravotná poisťovňa má uzatvorené zmluvy s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti v špecializovanom odbore reumatológia v Nitrianskom samosprávnom kraji na 8,70 lekárskeho miesta, čo niekoľkonásobne prevyšuje normatív počtu lekárskych miest na príslušný kraj pre daný medicínsky odbor.

Nariadenie vlády o verejnej minimálnej sieti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti stanovuje normatív na 0,84 lekárskeho miesta. „Union ZP v okrese Komárno nemá zmluvného poskytovateľa ZS v odbore reumatológia a aktuálne neeviduje žiadnu žiadosť o uzatvorenie zmluvy v danom odbore,“ dodala Smatanová.

Samosprávny kraj: Situácia by sa mala vyriešiť do konca roka

„Lekár Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) situáciu poskytovania zdravotnej starostlivosti v odbore reumatológia v okrese Komárno podrobne sleduje a rieši,“  uviedla hovorkyňa predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Oľga Prekopová.

V súčasnosti sa zabezpečenie poskytovania zdravotnej starostlivosti v spomínanom odbore rieši v spolupráci s Národným ústavom reumatických chorôb v Piešťanoch, nemocnicou Forlife Komárno a zdravotnými poisťovňami.

Do konca roka lekár NSK predpokladá otvorenie reumatologickej ambulancie v Komárne. Všetko však závisí podľa Prekopovej od zazmluvnenia ambulancie zdravotnými poisťovňami. „Lekár NSK vyvíja maximálne úsilie, aby bola pre pacientov v rámci NSK zabezpečená kvalitná a dostupná zdravotná starostlivosť,“ uzavrela hovorkyňa.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X