Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pitevňa
Foto: SITA / Martin Havran
11. augusta 2017 12:15 Zdravotníctvo od SITASITA

Legislatíva v oblasti prehliadok mŕtvych tiel by sa mala upraviť

Právna úprava má okrem iného za cieľ upraviť pôsobnosť úradu pre dohľad, ustanovenia zamerané na povinnosti poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, lekára alebo organizátora pri vykonávaní prehliadok mŕtvych tiel.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR upravuje organizáciu a financovanie vykonávania prehliadok mŕtvych tiel. Vyplýva to z novely zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Za činnosti spojené s vykonávaním prehliadok mŕtvych tiel a nariaďovanie a vykonávanie pitiev zodpovedá Úrad pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

Novela zákona má okrem iného za cieľ upraviť pôsobnosť ÚDZS, ustanovenia zamerané na povinnosti poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, lekára alebo organizátora pri vykonávaní prehliadok mŕtvych tiel, ale aj inštitút ukladania pokút za porušenie povinností.

Rezort zdravotníctva navrhuje vykonanie prehliadok mŕtvych tiel v prípade, ak ide o úmrtie osoby v zdravotníckom zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti a vykonanie prehliadok mŕtvych tiel v prípade, ak ide o úmrtie osoby mimo zdravotníckeho zariadenia.

„V zdravotníckom zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti vykonanie prehliadky mŕtveho tela zabezpečí poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, ktorý ho prevádzkuje. Je povinný zabezpečiť, aby prehliadku mŕtveho tela vykonal prehliadajúci lekár, ktorý nebol ošetrujúcim lekárom osoby a ani lekárom v rámci konzília zomretej osoby pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti pri poslednej hospitalizácii,“ píše sa v materiáli.

V prípade úmrtia mimo zdravotníckeho zariadenia ústavnej zdravotnej starostlivosti navrhuje ministerstvo, že ten, kto sa dozvie o úmrtí osoby mimo zdravotníckeho zariadenia, takúto skutočnosť ohlási operačnému stredisku záchrannej zdravotnej služby alebo policajnému zboru, ktorí vybavia prehliadku mŕtveho tela. Prehliadkou mŕtveho tela sa zisťuje čas a príčina úmrtia.

Na prehliadky sa čakalo

Vykonávanie prehliadky mŕtveho tela by sa tiež malo stať činnosťou vo verejnom záujme v rámci výkonu zdravotníckeho povolania. Takáto úprava je podľa rezortu zdravotníctva nevyhnutá, pretože v aplikačnej praxi sa povinnosť vykonávania prehliadok mŕtvych tiel bagatelizovala.

„Stávalo sa, že mŕtve telo osoby muselo mimo úmrtia v zdravotníckom zariadení na prehliadajúceho lekára čakať aj viac ako 5 hodín, čo bolo vo vzťahu k rodinným príslušníkom, občanom Slovenskej republiky a samotnému mŕtvemu telu neľudské, neetické a nemorálne,“ zdôraznil rezort zdravotníctva.

Novela upravuje aj pôsobnosť ÚDZS

Podľa zverejnených informácií úrad zodpovedá za organizovanie školení na vykonávanie prehliadok mŕtvych tiel, vydávanie osvedčení o absolvovaní školenia, za uzatváranie zmluvy na zabezpečenie prehliadok mŕtvych tiel na základe verejného obstarávania pre každý samosprávny kraj samostatne, za vypracúvanie rozpisu vykonávania prehliadok mŕtvych tiel lekármi, ktorí majú vydané oprávnenie pre ten samosprávny kraj, s ktorým nie je uzatvorená zmluva na zabezpečenie prehliadok mŕtvych tiel na základe verejného obstarávania a za vydávanie oprávnení na vykonávanie prehliadok mŕtvych tiel.

„Navrhované kompetencie sa jednoznačne ustanovujú vo vzťahu k zodpovednosti za organizáciu a financovanie vykonávania prehliadok mŕtvych tiel, ktoré v súčasnej aplikačnej praxi nefungujú efektívne. Navrhuje sa, že prehliadajúcim lekárom je zdravotnícky pracovník v povolaní lekár, ktorý má vydané Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou oprávnenie na vykonávanie prehliadky mŕtveho tela,“ spresňuje materiál.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X