Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Spravodlivost
Foto: FreeImages.com
12. júla 2016 11:35 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

Na lavicu obžalovaných si sadli štyria lekári

Súdia ich za pôrody vo Fakultnej nemocnici v Trnave, ktoré sa skončili mimoriadne tragicky

Obžalobu z prečinu usmrtenia a z prečinu ublíženia na zdraví si dnes na Okresnom súde v Trnave opäť vypočuli štyria lekári gynekologicko-pôrodníckej kliniky Fakultnej nemocnice v Trnave. Súdia ich za tri pôrody, ktoré mali mimoriadne tragický koniec.

Všetci štyria obžalovaní lekári po prečítaní obžaloby vyhlásili, že sú nevinní. Ich obhajcovia považujú obžalobu za nedôvodnú. Pojednávanie sa v tomto prípade pôvodne začalo už pred dvoma rokmi. Po zmene zákonného sudcu traja obžalovaní nesúhlasili s pokračovaním, preto sa dnes začalo pojednávať od začiatku.

Prípad Bangová

Lekári sú obžalovaní v súvislosti s odumretím plodu rodičky Adriany Bangovej z novembra 2009, po ktorom o niekoľko dní zomrela aj samotná rodička.

Ženu priviezli na kliniku s infekciou dýchacích ciest. Podľa obžaloby lekári nevyužili možnosť prizvať k nej odborníka z oblasti infektológie a nenasadili správnu liečbu v čase, keď bolo možné jej nepriaznivý zdravotný stav zvrátiť. V tomto prípade už chyby lekárov pripustil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Rodina nebohej Bangovej sa v inom konaní na súde dožaduje náhrady nemajetkovej ujmy 200-tisíc eur.

Obžaloba: vnútorné krvácanie našli neskoro

Lekári sú súdení aj za prípad Kataríny Candrákovej, ktorá v trnavskej pôrodnici v roku 2011 porodila syna Matúša, no ona pôrod neprežila.

V tomto prípade už pochybenie lekárov potvrdil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Podľa zistenia úradu lekári rodičke včas nediagnostikovali rozsiahle poškodenie maternice a následné masívne krvácanie do brušnej dutiny.

Príbuzní len nedávno vysúdili náhradu nemajetkovej ujmy 150-tisíc eur.

Rodička upadla do kómy

Ďalší prípad sa týka úmrtia plodu z roku 2010, po ktorom rodička Miriam upadla do kómy a má trvalé následky na zdravotnom stave. Aj ona žiada náhradu nemajetkovej ujmy, nespresnila však v akej výške.

Vo všetkých troch prípadoch figuruje meno skúseného lekára Františka P., ktorý už ale v nemocnici nepracuje. V jednom prípade figurujú medzi obžalovanými aj doktorky Darina T. a Jana Š., v ďalšom doktor Ivan D.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X