Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dieta_postihnute.jpg
Foto: Pixabay.com
15. júla 2016 9:56 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

Košický detský stacionár zvyšuje poplatky

Košický detský stacionár pre deti so zdravotným postihnutím zvyšuje mesačný poplatok o takmer 200 percent. Informovala o tom RTVS vo svojej spravodajskej relácii.

Pre väčšinu rodičov je táto čiastka likvidačná a nemôžu si ju dovoliť zaplatiť. Ak do detského centra nenastúpi dostatočný počet detí, vedenie ho plánuje zatvoriť.

Rodičia detí so zdravotným postihnutím, ktoré navštevujú Detské centrum profesora Theodora Hellbrüggeho, platili doteraz mesačne 150 eur. Od septembra by mali platiť 430 eur.

Pre väčšinu z nich je táto čiastka príliš vysoká, do iných školských zariadení však svoje deti umiestniť nechcú, lebo so stacionárom majú dobré skúsenosti.

Vlani navštevovalo stacionár 15 detí, do budúceho školského roka je prihlásených 16. Zatiaľ len dvaja rodičia potvrdili, že by doň umiestnili deti, aj keby platili podstatne viac. Rodičia preto začali zháňať peniaze na jeho ďalšiu, minimálne ročnú prevádzku. Ak bude záujem nízky, hrozí, že stacionár zatvoria, uvádza RTVS.

Poisťovne svoje platby zvýšiť nechcú

Špecializované centrum vzniklo pred dvadsiatimi rokmi. Podľa Detskej fakultnej nemocnice, ktorá ho prevádzkuje, bolo stratové od začiatku. Na mesačný poplatok prispievajú rodičia a poisťovne, ktoré hradia zdravotné úkony, napríklad rehabilitácie.

Námestník riaditeľky DFN Igor Jenčo povedal, že nemocnica sa niekoľko rokov snažila intenzívne rokovať so zdravotnými poisťovňami o možnosti zvýšenia ich platieb, avšak ich odpoveď bola opakovane negatívna.

Nemocnica zatiaľ pre RTVS nevedela potvrdiť, či by na ďalšiu prevádzku centra stačilo, ak by doň chodilo 16 detí. Ešte minulý týždeň totiž vedenie tvrdilo, že na to, aby neboli stratoví, by centrum muselo navštevovať minimálne 30 detí.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X