Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Medvedik.jpg
UPJŠ
15. apríla 2016 9:00 Ostatné od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

Košickí medici v sobotu otvoria Školu zdravia

Študenti Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach organizujú v sobotu 16. apríla 2016 v košickom Auparku preventívnu akciu pre širokú verejnosť nazvanú Škola zdravia. budú mať štyri stanovištia s rôznym zameraním. Informovala o tom PR manažérka UPJŠ Jaroslava Oravcová.

V prvom stánku budú realizovať záujemcom merania krvného tlaku, telesného tuku a hladiny cukru a cholesterolu v krvi. Na druhom stanovišti nazvanom „Antitabacco“ budú okoloidúcim merať hladinu CO (oxidu uhoľnatého) vo vydychovanom vzduchu a budú sa rozdávať jabĺčka ako symbol prevencie rakoviny pľúc.

Na treťom stanovišti sa bude realizovať výučba prvej pomoci a na štvrtom predstavia medici verejnosti svoju Nemocnicu u medvedíka určenú pre škôlkarov, ktorá má deťom vo veku štyri až šesť rokov pomôcť zbaviť sa strachu z lekárov.

Druhým cieľom tohto zaujímavého projektu je umožniť študentom medicíny, aby sa naučili lepšie komunikovať s detským pacientom, získať si jeho dôveru, a tak lepšie a rýchlejšie určiť diagnózu, aby dieťa nebolo, ak to nie je nevyhnutné, zbytočne traumatizované zdĺhavými vyšetreniami a liečbou.

Nemocnica u medvedíka je projektom Slovenskej asociácie študentov medicíny SloMSA, ktorý sa realizuje v dvoch desiatkach krajín sveta a na Slovensku prebieha v Košiciach a Bratislave. Je zameraný na odbúranie syndrómu z bieleho plášťa u malých detí, ktoré sa na Nemocnicu u medvedíka zvyčajne veľmi tešia, pretože v nej liečia sami – svojich plyšových mackov.

„V rámci projektu navštevujeme rôzne škôlky, pričom deti si v ten deň majú priniesť so sebou svojich obľúbených macíkov, ktorí potom v vystupujú v úlohe pacientov. Deti sú ich pomyselnými rodičmi a medikom v role doktorov potom povedia, čo ich miláčikov trápi,“ uviedla Nikola Kapolková, vedúca Klubu verejného zdravia Spolku medikov Mesta Košice, ktorý prevádzkuje virtuálnu Nemocnicu u medvedíka.

Tento klub SMMK tiež organizuje sobotňajšiu preventívnu akciu, pričom medikov teší, že okrem zvyšovania povedomia verejnosti v oblasti prevencie budú môcť Košičanom i ďalším návštevníkom nákupného centra predstaviť aj Nemocnicu u medvedíka, s ktorou sa zvyčajne stretávajú iba malé deti.

Podujatie Škola zdravia sa bude konať v Auparku oproti Bille.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X