Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Košickí medici v sobotu otvoria Školu zdravia

Medvedik.jpg
UPJŠ

Študenti Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach organizujú v sobotu 16. apríla 2016 v košickom Auparku preventívnu akciu pre širokú verejnosť nazvanú Škola zdravia. budú mať štyri stanovištia s rôznym zameraním. Informovala o tom PR manažérka UPJŠ Jaroslava Oravcová.

V prvom stánku budú realizovať záujemcom merania krvného tlaku, telesného tuku a hladiny cukru a cholesterolu v krvi. Na druhom stanovišti nazvanom „Antitabacco“ budú okoloidúcim merať hladinu CO (oxidu uhoľnatého) vo vydychovanom vzduchu a budú sa rozdávať jabĺčka ako symbol prevencie rakoviny pľúc.

Na treťom stanovišti sa bude realizovať výučba prvej pomoci a na štvrtom predstavia medici verejnosti svoju Nemocnicu u medvedíka určenú pre škôlkarov, ktorá má deťom vo veku štyri až šesť rokov pomôcť zbaviť sa strachu z lekárov.

Druhým cieľom tohto zaujímavého projektu je umožniť študentom medicíny, aby sa naučili lepšie komunikovať s detským pacientom, získať si jeho dôveru, a tak lepšie a rýchlejšie určiť diagnózu, aby dieťa nebolo, ak to nie je nevyhnutné, zbytočne traumatizované zdĺhavými vyšetreniami a liečbou.

Nemocnica u medvedíka je projektom Slovenskej asociácie študentov medicíny SloMSA, ktorý sa realizuje v dvoch desiatkach krajín sveta a na Slovensku prebieha v Košiciach a Bratislave. Je zameraný na odbúranie syndrómu z bieleho plášťa u malých detí, ktoré sa na Nemocnicu u medvedíka zvyčajne veľmi tešia, pretože v nej liečia sami – svojich plyšových mackov.

„V rámci projektu navštevujeme rôzne škôlky, pričom deti si v ten deň majú priniesť so sebou svojich obľúbených macíkov, ktorí potom v vystupujú v úlohe pacientov. Deti sú ich pomyselnými rodičmi a medikom v role doktorov potom povedia, čo ich miláčikov trápi,“ uviedla Nikola Kapolková, vedúca Klubu verejného zdravia Spolku medikov Mesta Košice, ktorý prevádzkuje virtuálnu Nemocnicu u medvedíka.

Tento klub SMMK tiež organizuje sobotňajšiu preventívnu akciu, pričom medikov teší, že okrem zvyšovania povedomia verejnosti v oblasti prevencie budú môcť Košičanom i ďalším návštevníkom nákupného centra predstaviť aj Nemocnicu u medvedíka, s ktorou sa zvyčajne stretávajú iba malé deti.

Podujatie Škola zdravia sa bude konať v Auparku oproti Bille.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 15. apríla 2016 9:00Zdroj vZdravotnictve.sk
K téme ,

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...