Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Košickí medici pripravili pre mužov podujatie Movember

Movember_2017.jpg
Foto: LF UPJŠ

Študenti Lekárskej fakulty UPJŠ chcú preventívnou akciou pre mužov upozorniť na hrozbu rakoviny semenníkov a iných onkologických ochorení

Študenti Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach organizujú túto sobotu 3. ročník akcie Movember, ktorej symbolom sú mužské fúzy. Má za cieľ šíriť osvetu medzi mužmi o rakovine semenníkov a iných onkologických ochoreniach.

Ako informovala hovorkyňa košickej lekárskej fakulty Jaroslava Oravcová, akcia Klub verejného zdravia Spolku medikov mesta Košice sa uskutoční v obchodnom centre Aupark medzi 10:00 a 18:00 a podporilo ju vedenie Lekárskej fakulty UPJŠ, aj košická kapela Nocadeň.

Modrá stužka

„Hlavnou témou podujatia Movember bude prevencia rakoviny semenníkov a prostaty. Pre pánov, ktorých budeme počas celého dňa oslovovať, bude v našom informačnom stánku pripravený model semenníkov, na ktorom im budeme demonštrovať techniku samovyšetrenia. V modeli je možné nahmatať aj chorobné ‚hrčky‘, ktoré by sa v zdravom semenníku nachádzať nemali,“ hovorí študentka 4. ročníka medicíny Lucia Hanušínová.

K dispozícii budú aj informačné brožúrky Ligy proti rakovine a každý okoloidúci pán dostane od študentov modrú stužku ako znak solidarity s pacientmi, ktorí s rakovinou semenníkov bojujú.

Odborné rady poskytne návštevníkom nákupného centra pracovník Urologickej kliniky Lekárskej fakulty UPJŠ a Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice Ľubomír Lachváč.

Začalo to v roku 2004

Podľa Oravcovej názov Movember vznikol z kombinácie mužského symbolu – fúzov, ktoré sa v angličtine nazývajú „moustache“ a názvu aktuálneho kalendárneho mesiaca, v ktorom sa podujatie koná.

Ide o celoslovenskú aktivitu medikov, ktorá má za cieľ šíriť osvetu o mužských onkologických ochoreniach, pretože samovyšetrením semenníkov, podobne ako samovyšetrením prsníkov u žien, je možné odhaliť nádor v podobe rastúcej hrčky rýchlejšie a začať tak liečbu skôr.

Akciu „november bez holenia“ spustila v roku 2004 Movember Foundation charity v Austrálii a na Novom Zélande. Postupne sa rozšírila aj do ďalších krajín, kde dobrovoľníci vyzývajú v mesiaci november mužov, aby odložili holiace strojčeky a žiletky a nechali sa zarásť, pretože symbolom tohto podujatia sú fúzy.

V rôznych štátoch má formu charitatívnej alebo osvetovej akcie zameranej na tabuizovaný boj za mužské zdravie.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Autor SITADátum 16. novembra 2017 13:45

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X