Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Movember_2017.jpg
Foto: LF UPJŠ
16. novembra 2017 13:45 Ostatné od SITASITA

Košickí medici pripravili pre mužov podujatie Movember

Študenti Lekárskej fakulty UPJŠ chcú preventívnou akciou pre mužov upozorniť na hrozbu rakoviny semenníkov a iných onkologických ochorení

Študenti Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach organizujú túto sobotu 3. ročník akcie Movember, ktorej symbolom sú mužské fúzy. Má za cieľ šíriť osvetu medzi mužmi o rakovine semenníkov a iných onkologických ochoreniach.

Ako informovala hovorkyňa košickej lekárskej fakulty Jaroslava Oravcová, akcia Klub verejného zdravia Spolku medikov mesta Košice sa uskutoční v obchodnom centre Aupark medzi 10:00 a 18:00 a podporilo ju vedenie Lekárskej fakulty UPJŠ, aj košická kapela Nocadeň.

Modrá stužka

„Hlavnou témou podujatia Movember bude prevencia rakoviny semenníkov a prostaty. Pre pánov, ktorých budeme počas celého dňa oslovovať, bude v našom informačnom stánku pripravený model semenníkov, na ktorom im budeme demonštrovať techniku samovyšetrenia. V modeli je možné nahmatať aj chorobné ‚hrčky‘, ktoré by sa v zdravom semenníku nachádzať nemali,“ hovorí študentka 4. ročníka medicíny Lucia Hanušínová.

K dispozícii budú aj informačné brožúrky Ligy proti rakovine a každý okoloidúci pán dostane od študentov modrú stužku ako znak solidarity s pacientmi, ktorí s rakovinou semenníkov bojujú.

Odborné rady poskytne návštevníkom nákupného centra pracovník Urologickej kliniky Lekárskej fakulty UPJŠ a Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice Ľubomír Lachváč.

Začalo to v roku 2004

Podľa Oravcovej názov Movember vznikol z kombinácie mužského symbolu – fúzov, ktoré sa v angličtine nazývajú „moustache“ a názvu aktuálneho kalendárneho mesiaca, v ktorom sa podujatie koná.

Ide o celoslovenskú aktivitu medikov, ktorá má za cieľ šíriť osvetu o mužských onkologických ochoreniach, pretože samovyšetrením semenníkov, podobne ako samovyšetrením prsníkov u žien, je možné odhaliť nádor v podobe rastúcej hrčky rýchlejšie a začať tak liečbu skôr.

Akciu „november bez holenia“ spustila v roku 2004 Movember Foundation charity v Austrálii a na Novom Zélande. Postupne sa rozšírila aj do ďalších krajín, kde dobrovoľníci vyzývajú v mesiaci november mužov, aby odložili holiace strojčeky a žiletky a nechali sa zarásť, pretože symbolom tohto podujatia sú fúzy.

V rôznych štátoch má formu charitatívnej alebo osvetovej akcie zameranej na tabuizovaný boj za mužské zdravie.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X