Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kliest.jpg
Pixabay.com
30. mája 2016 14:44 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

V Košiciach sa objavila kliešťová encefalitída

Na košickej infekčnej klinike zaevidovali 21 prípadov, pričom osemnásť ľudí hospitalizovali. Nakazili sa zrejme z ovčieho syra.

Lokálna epidémia kliešťovej encefalitídy sa vyskytla v okolí Košíc. Ako dnes na brífingu informoval primár Kliniky infektológie a cestovnej medicíny (KICM) košickej univerzitnej nemocnice Ladislav Virág, minulý týždeň zaevidovali 21 prípadov kliešťovej encefalitídy, pričom osemnásť ľudí hospitalizovali. Väčšina je z Košíc a okolia.

Virág uviedol, že za posledných päť rokov neevidovali lokálnu epidémiu kliešťovej encefalitídy. „Je vysoko pravdepodobné, že je to z jedného zdroja. Pacienti sa nakazili po konzumácii ovčieho syra,“ uviedol Virág. Doložil, že neboli priamo napadnutí kliešťom.

„Hospitalizovaní pacienti sú na tom v súčasnosti relatívne dobre, len u jedného sme zaznamenali určitú komplikáciu, ktorá bola ale spôsobená jeho ochorením, ktoré sa u neho vyskytovalo predtým, takže bol preložený na iné oddelenie,“ povedal Virág.

Prvých dvoch pacientov, u ktorých malo ochorenie ľahký priebeh, prepustia do domáceho ošetrenia dnes. U ostatných bude dĺžka hospitalizácie rôzna, zvyčajne trvá sedem až 14 dní. Ako uviedol Virág, pacientov musia pravidelne sledovať, či sa u nich nevyskytnú nejaké komplikácie.

Infikovaný kliešť sa zrejme prisal na ovcu, ktorej mlieko sa následne infikovalo a po nedostatočnej tepelnej úprave mlieka a syra sa vírus preniesol aj na človeka. Virág nevylúčil, že nakazených ľudí bude pribúdať.

Toto ochorenie sa môže prenášať aj kozím mliekom, predchádzať tejto nákaze možno dôkladným tepelným spracovaním mlieka. Predísť nakazeniu možno aj včasným očkovaním vakcínou proti kliešťovej encefalitíde, najlepšie v zime, aby sa vytvorili v tele protilátky. Existuje aj zrýchlená vakcinácia, takže má zmysel sa dať zaočkovať aj počas sezóny, najmä ak ide o ľudí, ktorí trávia veľa času v lesoch a na lúkach, ako napríklad poľovníci, psičkári, lesníci.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X