Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Komory chcú, aby udelené pokuty boli ich príjmom

Operacia
Foto: FreeImages.com

Komory by mali dohliadať na všetkých zdravotníkov, či vykonávajú svoje povolanie odborne, v súlade s legislatívou a etickým kódexom, pričom môžu udeľovať sankcie. 

Komory pôsobiace v zdravotníctve by mali získať väčšiu kompetenciu a kontrolu nad nečlenmi, teda tými zdravotníkmi, ktorí sú v nich len registrovaní. Registrovaní musia byť všetci, členstvo je následne dobrovoľné. Hoci komory chcú mať dohľad nad všetkými zdravotníkmi, návrh ministerstva zdravotníctva pripomienkujú a to najmä pre ďalšie náklady, ktoré im tým vzniknú, pričom nebudú kompenzované.

V súčasnosti komory môžu nečlenov kontrolovať v oblasti sústavného vzdelávania a ukladať im za to aj pokuty. Po novom by mali dohliadať aj na to, či vykonávajú svoje povolanie odborne, v súlade s legislatívou a etickým kódexom a v prípade, že sa tak nedeje, sankcionovať ich za to. MZ to navrhuje v novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.

Slovenská lekárska komora (SLK) dlhodobo presadzuje povinné členstvo pre lekárov, aby mohla kontrolovať dodržiavanie etického kódexu u všetkých. To, čo predložilo MZ, považuje za neakceptovateľné, pretože vytvára dva právne režimy sankcionovania porušenia etického kódexu zdravotníckeho pracovníka.

SLK vysvetľuje, že pri členoch rozhoduje disciplinárna komisia komory a odvolacím orgánom je Prezídium SLK, pričom pokutu môžu uložiť do výšky 1 659 eur. Pri nečlenoch má rozhodovať Prezídium SLK a odvolacím orgánom bude Rada komory, najvyššia sankcia je 663 eur. Pokuty sú podľa zákona príjmom štátneho rozpočtu.

Náklady nesú komory, peniaze dostane štát

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek nevidí dôvod na to, aby pokuta, ktorú udelia, bola príjmom štátnej kasy, keď náklady spojené s disciplinárnym konaním nesie komora. Jej prezidentka Iveta Lazorová poukazuje na to, že konanie, ktoré majú uplatňovať aj voči nečlenom je náročné časovo a finančne a bude komory ešte viac zaťažovať. „Znamená to, že opäť sme „vylepšili“ zákon tak, aby komory realizovali svoje kompetencie voči nečlenom výlučne za peniaze svojich členov. A to nie je spravodlivé a správne,“ konštatuje Lazorová.

Navrhovali preto, aby pokuty udelené komorou boli aj jej príjmom. Tvrdia, že príjmy z pokút štátnu kasu nezachránia a komorám by určite pomohli, aby nimi vykryli aspoň časť nákladov na proces.

Súhlasí s tým aj SLK, keďže konanie o uložení pokuty je vykonávané na náklady komory, pripája sa okrem iných aj Slovenská komora zubných lekárov, ktorá dopĺňa že ide administratívne výdavky, ako upovedomenie o začatí konania, cez rozhodnutie o odvolaní až po prípravu vyjadrenia.

„V rámci splnenia navrhovanej zákonnej povinnosti voči nečlenom by náklady na správne konanie musela každá komora hradiť z členských príspevkov. Na základe uvedeného trváme na tom, aby sa príjmy z udelených pokút stali príjmom komory, a nie štátneho rozpočtu, ktorý na činnosť komôr neprispieva,“ uviedla komora zubárov v pripomienke k návrhu, ktorý je vo fáze vyhodnocovania pripomienok.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 9. augusta 2015 15:24Zdroj SITA

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X