Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bank
Foto: Stockvault.net
11. decembra 2017 9:22 Zdravotníctvo od SITASITA

Komora sestier víta zvýšenie miezd časti sestier, no stále žiada upraviť mzdy všetkým

Predstavitelia komory navyše upozorňujú na to, že aby bolo možné na Slovensku stabilizovať katastrofálnu situáciu s nedostatkom sestier a pôrodných asistentiek, bude treba zvýšiť platy všetkým.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) víta pozmeňujúci návrh k novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorým sa zvýšia mzdy sestrám s vysokoškolským vzdelaním II. stupňa v študijnom odbore ošetrovateľstvo a s praxou najmenej päť rokov.

Ako však komora uviedla v stanovisku, takéto sestry by si zaslúžili viac.

Predstavitelia komory navyše upozorňujú na to, že aby bolo možné na Slovensku stabilizovať podľa SKSaPA katastrofálnu situáciu s nedostatkom sestier a pôrodných asistentkám, bude potrebné zvýšiť platy všetkým.

Ako motivácia je to slabé

„Sme radi, že sa ministerstvu zdravotníctva podarilo vytvoriť priestor pre kompetencie a odmeňovanie sestier s magisterským stupňom vzdelania, nakoľko je potrebné využiť ich potenciál pre zlepšenie starostlivosť o našich pacientov. Myslíme si však, že to bude len slabá motivácia, keďže týmto sestrám sa za vyššiu zodpovednosť zvýši plat o 40 eur,“ konštatovala prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová s tým, že zvýšenie sa bude týka približne len 4 až 5 tisíc sestier.

Ako uviedol člen Rady a Prezídia SKSaPA Milan Laurinc, už viac ako desať rokov majú sestry možnosť získavať teoretické vedomosti a praktické skúsenosti na vysokých školách a bolo by veľkou chybou konečne nevyužiť tento potenciál v nadväznosti na prax a získané špecializačné vzdelanie v prospech zdravotníckeho systému a kvality poskytovanej starostlivosti pre pacientov.

„Samozrejme, táto zmena je len kvapkou v mori a nie koncepčným riešením, ktoré by malo zvýšiť počet sestier v systéme zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Nevzdali sme sa myšlienky a aj naďalej budeme požadovať od ministra zdravotníctva, aby mali sestry a pôrodné asistentky, ktoré vykonávajú svoju prácu vo verejnom záujme, garantovanú mzdu aj na základe rokov praxe tak, ako je to v okolitých krajinách,“ dodal Laurinc.

Ministerstvo na žiadosť sestier nereagovalo

Komora sestier dlhodobo upozorňuje na katastrofálnu situáciu s nedostatkom sestier a aj pre slabé ohodnotenie zo systému neustále odchádzajú sestry a nové neprichádzajú.

Aj preto predstavitelia komory ešte 20. apríla 2017 poslali žiadosť ministrovi zdravotníctva Tomášovi Druckerovi o plošné zvýšenie koeficientov pre všetky kategórie sestier, dodnes však nedostali odpoveď.

„Plat pre základnú sestru by sa mal pohybovať na úrovni koeficientov 1 % z priemernej mzdy v národnom hospodárstve za predošlé dva roky, plat sestry s certifikátom na úrovni 1,1 %, sestry so špecializáciou na úrovni 1,2 % a pre sestru s pokročilou praxou na úrovni 1,3 %. Je zložité totiž motivovať sestry, aby zostali v zdravotníctve, ak si v obchodnom reťazci zarobia 960 eur s rôznymi benefitmi za podstatne menej zodpovednosti a fyzickej námahy,“ dodala Lazorová.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X