Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Chodba, nemocnica, čakáreň
Foto: Thinkstock.com
26. septembra 2018 12:29 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Komora sestier navrhuje povinnú prax pre praktické sestry v ambulanciách

Počas troch rokov praxe pri lôžku by praktická sestra získala väčší rozhľad a viac skúsenosti v starostlivosti o pacienta

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) navrhuje, aby praktické sestry mohli pôsobiť v ambulanciách lekárov až po troch rokoch praxe v nemocnici.

Reagovala tak na zmenu v zákone, podľa ktorej už v ambulanciách lekárov budú môcť pracovať namiesto sestier aj praktické sestry, čiže doterajší zdravotnícki asistenti.

Sekcia ambulantných sestier a pôrodných asistentiek SKSaPA tento svoj návrh odôvodňuje tým, že počas troch rokov praxe pri lôžku by praktická sestra získala väčší rozhľad a viac skúsenosti v starostlivosti o pacienta.

Nižšie vzdelanie bude mať dopad, varuje komora

Podľa SKSaPA, rozhodnutie politikov nahradiť sestru v ambulancii všeobecného lekára pacienti ani spoločnosť nemusia pocítiť v krátkodobom horizonte.

Z dlhodobého hľadiska to však môže mať za následok zhoršenie kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

Prezidentka komory Iveta Lazorová skonštatovala, že nedostatok sestier a pôrodných asistentiek je chronickým problémom Slovenska.

„Stúpa nespokojnosť lekárov, zamestnávateľov, pacientov, ale reakcia vlády, takzvaných odborníkov na problematiku, je neadekvátna k súčasným poznatkom vedy a nárokom na modernú vysokokvalifikovanú ošetrovateľskú starostlivosť,“ dodala Lazorová.

Ako upozornila, aj vo vládou schválenom strategickom rámci starostlivosti o zdravie či v aktualizácii Národného programu podpory zdravia, je v celom dokumente ako aktivity vedúce k zlepšeniu súčasného stavu na prvom mieste uvádzané vzdelávanie. Vrátane celoživotnej intenzívnej edukácie na všetkých možných úrovniach o správnom životnom štýle.

Ohrozená edukácia pacientov

Predsedníčka Sekcie ambulantných sestier a pôrodných asistentiek Zuzana Gavalierová dodala, že na týchto edukačných aktivitách, hlavne na úrovni primárneho kontaktu, sa má spolupodieľať sestra, ktorá získala adekvátne vzdelanie a prax.

Po zmene nárokov na pozíciu sestry v ambulancii tak podľa Gavalierovej môže byť prevencia v podobe edukácie pacientov ohrozená.

Ako upozornila Lazorová, štatistiky dlhodobo ukazujú, že edukovaný pacient viac dodržuje liečbu, má menej komplikácií a menej časté hospitalizácie.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X