Komora: Potenciál sestier v zariadeniach sociálnych služieb je nevyužitý

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Seniorka.jpg
Foto: Pixabay.com

Podľa viceprezidentky komory sestier Margity Kosturikovej sestry v zariadeniach sociálnych služieb neberie do úvahy ani ministerstvo práce, ani rezort zdravotníctva.

V zariadeniach sociálnych služieb pracuje cez 2 570 sestier. Ako však uviedla viceprezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Margita Kosturiková, tieto sestry neberie do úvahy ani ministerstvo práce, ani rezort zdravotníctva. „Prakticky sú to sestry, ktoré sú nechcené,“ povedala.

Viceprezidentka upozornila, že ostatných desať rokov bol trend znižovať počet sestier v spomínaných zariadeniach. „Teraz sa dostávame do situácie, že sestry začínajú v týchto zariadeniach chýbať,“ konštatovala Kosturiková.

Nastáva podľa nej stav, kedy sestry už nechcú pracovať v zariadeniach sociálnych služieb pre veľmi veľký objem práce a nízke ohodnotenie.

Prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová dodala, že situácia by sa mohla zlepšiť transformáciou časti nemocníc na zariadenia pre dlhodobo chorých, pre chronickú starostlivosť. Tým by sa podľa nej odľahčila situácia pre pracovníkov v zariadeniach sociálnych služieb.

Sestry na Slovensku sú podľa šéfky komory dostatočne vzdelané, ale systém zdravotnej starostlivosti nevyužíva dostatočne ich vzdelanostný potenciál.

„Zoberme si štatistiku, ktorá hovorí tom, že pacienti na Slovensku navštívia ambulantného lekára dvanásťkrát do roka, pričom pacienti v EÚ sa s lekárom stretnú v priemer šesťkrát do roka. Od toho sa odvíja aj preťaženosť ambulancií, preto sú dlhé čakacie lehoty na ošetrenie, preto pacienti chcú znovuzavedenie poplatkov pre prednostné ošetrenie,“ vysvetlila Lazorová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiekZZS Záchranná zdravotná služba