Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kn_odber.jpg
Foto: AGEL SK
21. septembra 2018 9:00 Zdravotnícke zariadenia od mevZdravotnictve.sk

Komárňanská nemocnica pozýva na sobotňajší odber krvi

Po letnom období, kedy je krvi málo, prichádza komárňanská nemocnica s ďalším sobotňajším odberom. Ten sa uskutoční v sobotu 22. septembra v priestoroch hematologicko-transfúzneho oddelenia v Nemocnici Komárno.

Darcovia môžu prísť medzi 8:00 a 12:00. Informovala o tom Alžbeta Sivá, hovorkyňa skupiny AGEL, kam patrí aj komárňanská nemocnica.

Víkend sa osvedčil

„Opäť  chceme nadviazať na sobotňajšie odbery, ktoré sme zaviedli pre darcov krvi, ktorí nemajú čas prísť k nám počas týždňa pre pracovné alebo iné povinnosti,“ uviedla primárka hematologicko-transfúzneho oddelenia Enikő Radi.

Ako ďalej Radi povedala, v prvom polroku sa táto služba osvedčila, keď si aj počas víkendu našli ľudia cestu na odber.

„Všetky aktivity, ktoré robíme smerujú k tomu, aby sme vyšli v ústrety darcom a prezentovali myšlienky dobrovoľnej pomoci,“ uzavrela Radi.

Nechodiť nalačno

Dobrovoľným darcom sa môže stať každý zdravý človek vo veku od 18 do 65 rokov vážiaci viac ako 50 kg.

Deň pred odberom by mal človek veľa piť, nejesť mastné jedlá a jeho raňajky by mali tvoriť len ľahké potraviny. Na odber by nemali prísť ľudia nalačno, fajčeniu a pitiu alkoholu by sa tiež mali radšej vyhnúť približne 12 až 14 hodín pred odberom.

Vhodnosť darcu posúdi lekár priamo na mieste, odber krvi trvá necelých desať minút. Po ňom nie je dobré sa nikam náhliť, treba si oddýchnuť, vypiť vodu, čaj a niečo malé zjesť.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X