Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Krv_vaky.jpg
Foto: AGEL SK
15. júna 2018 9:00 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

Komárňanská nemocnica pozýva na mimoriadne darovanie krvi v sobotu

Nemocnica Komárno, člen skupiny AGEL, pozýva verejnosť na sobotňajšie darovanie krvi v priestoroch hematologicko-transfúzneho oddelenia od 7:30 do 11:00.  Mimoriadny odber je tentokrát naplánovaný na 16. júna 2018. Informovala o tom hovorkyňa Agelu Alžbeta Sivá.OK

Darovaná krv je veľmi dôležitá pri úrazoch a nehodách. Vo veľkej miere je nevyhnutná pre pacientov čakajúcich na operáciu, ale aj pre pacientov s chorobami krvi či pacientov s nádorovými ochoreniami. „Tí, ktorí krv nevyhnutne potrebujú, sú odkázaní iba na dobrú vôľu iných ľudí, ktorí sa hodlajú podeliť o najvzácnejšiu tekutinu,“ uviedla Sivá.

Ďalšie soboty budú v septembri a v decembri

„Pokračujeme v sobotňajších odberoch, ktoré sme sľúbili darcom krvi, ktorí nemajú možnosť počas týždňa pre pracovné alebo iné povinnosti prísť darovať krv. Ďalšie takéto víkendové odbery v nemocnici plánujeme uskutočniť ešte v septembri a decembri,“ uviedla primárka hematologicko-transfúzneho oddelenia Enikő Radi.

Dobrovoľným darcom sa môže stať každý zdravý človek vo veku od 18 do 65 rokov vážiaci viac ako 50 kg. Deň pred odberom by mal človek veľa piť, nejesť mastné jedlá a jeho raňajky by mali tvoriť len ľahké potraviny.

Na odber by nemali prísť ľudia nalačno, fajčeniu a pitiu alkoholu by sa tiež mali radšej vyhnúť približne 12 až 14 hodín pred odberom. Vhodnosť darcu posúdi lekár priamo na mieste, odber krvi  trvá necelých desať minút. Po ňom nie je dobré sa nikam náhliť, treba si oddýchnuť, vypiť vodu, čaj a niečo malé zjesť.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X