Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Kliešťová encefalitída sa v kozom a ovčom mlieku nepotvrdila

Ovca
FreeImages.com

Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR nepotvrdila prítomnosť vírusu kliešťovej encefalitídy ani v jednom z 370 vyšetrených vzoriek ovčieho a kozieho mlieka.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka týmto reagovalo na medializovaný prípad z júna tohto roku o lokálnej epidémii kliešťovej encefalitídy v Košiciach a Banskej Bystrici. Ako možný zdroj nákazy bola uvádzaná konzumácia ovčieho syra zo salaša.

Podľa ministerstva sa však ani v jednom prípade prítomnosť vírusu nepotvrdila, teda mlieko, bryndza, ovčie a kozie syry aj žinčica sú úplne bezpečné.
„Testy odobratých vzoriek ovčieho a kozieho mlieka potvrdili, že ide o bezpečné a zdravé výrobky. Chov oviec a kôz na Slovensku podlieha prísnemu zdravotnému dohľadu,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.

Veterinárna a potravinová správa zaviedla v roku 2014 diagnostické postupy zisťovania vírusu a v prípade akéhokoľvek podozrenia nákazy prebieha okamžité vyšetrovanie zvierat a mlieka.

Minulý rok ŠVPS vyšetrila 184 bazénových vzoriek surového ovčieho a kozieho mlieka a tento rok do prípadu v Košiciach 55 vzoriek. Hlavný veterinárny lekár SR nariadil 2. júna mimoriadne núdzové opatrenie.

K 17. júnu v rámci núdzového opatrenia správa vyšetrila 370 vzoriek mlieka. Núdzové opatrenia vydala aj príslušná regionálna a potravinová správa na zamedzenie šírenia nákazy u zvierat a ohrozenia ľudí pre konzumáciu ovčích a kozích výrobkov.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 22. júna 2016 10:41Zdroj SITA

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X