Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ovca
FreeImages.com
22. júna 2016 10:41 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

Kliešťová encefalitída sa v kozom a ovčom mlieku nepotvrdila

Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR nepotvrdila prítomnosť vírusu kliešťovej encefalitídy ani v jednom z 370 vyšetrených vzoriek ovčieho a kozieho mlieka.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka týmto reagovalo na medializovaný prípad z júna tohto roku o lokálnej epidémii kliešťovej encefalitídy v Košiciach a Banskej Bystrici. Ako možný zdroj nákazy bola uvádzaná konzumácia ovčieho syra zo salaša.

Podľa ministerstva sa však ani v jednom prípade prítomnosť vírusu nepotvrdila, teda mlieko, bryndza, ovčie a kozie syry aj žinčica sú úplne bezpečné.
„Testy odobratých vzoriek ovčieho a kozieho mlieka potvrdili, že ide o bezpečné a zdravé výrobky. Chov oviec a kôz na Slovensku podlieha prísnemu zdravotnému dohľadu,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.

Veterinárna a potravinová správa zaviedla v roku 2014 diagnostické postupy zisťovania vírusu a v prípade akéhokoľvek podozrenia nákazy prebieha okamžité vyšetrovanie zvierat a mlieka.

Minulý rok ŠVPS vyšetrila 184 bazénových vzoriek surového ovčieho a kozieho mlieka a tento rok do prípadu v Košiciach 55 vzoriek. Hlavný veterinárny lekár SR nariadil 2. júna mimoriadne núdzové opatrenie.

K 17. júnu v rámci núdzového opatrenia správa vyšetrila 370 vzoriek mlieka. Núdzové opatrenia vydala aj príslušná regionálna a potravinová správa na zamedzenie šírenia nákazy u zvierat a ohrozenia ľudí pre konzumáciu ovčích a kozích výrobkov.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X