Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Andrej Kiska
Foto: SITA / Marek Mrviš
16. júna 2016 10:54 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Kiska: Ľudia chcú vidieť reálne výsledky

Ľudia by podľa hlavy štátu nemali pociťovať znevýhodnenie v prístupe k zdravotnej starostlivosti, urýchlene by sa mala vyriešiť aj téma poplatkov u lekárov.

Prezident SR Andrej Kiska vo štvrtok vystúpil v parlamente so správou o stave SR. Vo svojom prejave nevynechal ani sektor zdravotníctva. „Aj na základe programu novej vlády sa mi zdá, že sa už nemusíme presviedčať o tom, že zdravotníctvo máme v kríze a školstvo potrebuje zásadné podnety a reformy,“ vyhlásil v pléne.

Ľudí na Slovensku podľa hlavy štátu už oprávnene nezaujímajú nástroje, ktorými chceme dosiahnuť ciele, chcú vidieť reálne výsledky. Ako prezident prízvukoval, cieľom musí byť, aby ľudia na každom mieste na Slovensku, bez ohľadu na sociálne postavenie a miesto bydliska, mali na rovnakú diagnózu predpísané a garantované rovnaké diagnostické a liečebné postupy.

„Rovnaké podozrenie – rovnako včasná diagnostika. Rovnaká diagnóza – rovnaká liečba. Garancia pre pacienta, povinnosť a záruka pre lekára,“ dodal Kiska.

Ľudia by taktiež nemali pociťovať znevýhodnenie v prístupe k zdravotnej starostlivosti. „Hovorím o pacientoch, ktorí do iných miest ešte skoro ráno za tmy dochádzajú k lekárom, aby sa tam dočkali poradia a niekedy sa aj nedočkajú. A to nehovorím len o Krupine alebo Kremnici, ktoré som navštívil nedávno, takýchto miest a dediniek je na Slovensku mnoho. Miesta, odkiaľ ľudia dochádzajú k špecialistom a čakajú na poradie mesiace,“ konštatoval Kiska.

Podľa neho treba nájsť spôsob, ako prinútiť zdravotné poisťovne, aby takýto manažment ľuďom poskytli, a aby bol súčasťou záväzkov lekárov voči poisťovni.

Kiska vyzval aj na rýchle riešenie oblasti poplatkov u lekárov. „Som presvedčený, že namiesto diskusií o jednom poplatku – a pokryteckom privieraní očí nad desiatkami poplatkov, ktoré sú ľudia donútení platiť – musí nastať rýchlo deň, keď začne v tomto chaose platiť poriadok, zrozumiteľný každému. Aby človek popri platení poistenia pri otvorení peňaženky vždy vedel a rozumel, prečo,“ uzavrel prezident.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X