Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Kežmarská nemocnica ukončila reštrukturalizáciu

Money 891747_1280.jpg
Pixabay.com

Vedenie nemocnice tvrdí, že úspešnou reštrukturalizáciou sa podarilo pre región a mesto Kežmarok zachrániť približne päť miliónov eur. 

Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku, n. o. v júni ukončila štvorročné splácanie záväzkov voči svojim veriteľom, informovala o tom v pondelok prostredníctvom tlačovej správy.

V priebehu rokov 2013 až 2016 nemocnica splatila všetky svoje záväzky z minulosti a v súčasnosti hospodári bez vytvárania ďalších dlhov. „Nemocnicu sme zbavili dlhov. Zachránili sme, okrem čiastky 3,5 milióna eur za reštrukturalizáciu, aj milión eur z fondov Európskej únie, ktoré by sme v prípade konkurzu museli vrátiť a 500-tisíc eur vďaka predchádzajúcim dohodám s veriteľmi,“ vysvetlil Tomáš Tvarůžek, predseda Správnej rady nemocnice a konateľ spoločnosti PP Partnership, s. r. o., ktorá vstúpila do nemocnice formou mandátnej zmluvy v roku 2010.

Samotná reštrukturalizácia nemocnice sa začala v úvode roka 2012, keď nemocnica evidovala krátkodobé záväzky vo výške takmer 3,5 milióna eur. Pohľadávky si voči nemocnici v tom čase prihlásilo 27 veriteľov s vymáhateľnou sumou takmer tri milióny eur. Reštrukturalizačný plán bol následne schválený veriteľmi.

Ťažké obdobie, ale úspechy v kvalite

Podľa predsedu správnej rady nasledovalo pre nemocnicu veľmi náročné obdobie s dôrazom na zodpovednosť a platobnú disciplínu. Nemocnica musela podľa jeho slov iba z vlastných zdrojov zabezpečiť svoju štandardnú činnosť a neustále hľadať rozvojové programy s cieľom finančnej stability.

V priebehu reštrukturalizácie nemocnica nesmela vykázať ani žiadne iné záväzky po splatnosti. V opačnom prípade by bol na nemocnicu okamžite vyhlásený konkurz bez možnosti odvolania.

„Nemocnici v Kežmarku hrozilo, že zanikne. Vstupom spoločnosti sa zachránilo viac než 270 pracovných miest a zdravotná starostlivosť o približne 70-tisíc pacientov z celého regiónu bola zachovaná,“ povedal Tvarůžek.

Aj napriek procesu reštrukturalizácie sa kežmarská nemocnica v minulom roku ocitla na štvrtom až deviatom mieste v hodnotení všeobecných nemocníc inštitútu INEKO.

Kritériá pre hodnotenie nemocníc určuje Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky a sledujú ich zdravotné poisťovne podľa vybraných ukazovateľov, a to najmä indikátorov kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, spokojnosti pacientov, čakacích lehôt na operácie, hospodárenia a transparentnosti.

Zakladateľom Nemocnice Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku, neziskovej organizácie je mesto Kežmarok. Nemocnica má podľa zverejnených informácií rozhodnutie Prešovského samosprávneho kraja o prevádzkovaní odborov, ako sú vnútorné lekárstvo, chirurgia, gynekológia a pôrodníctvo, pediatria a neonatológia, OAIM (ARO), oddelenie dlhodobo chorých, geriatria, rádiodiagnostické pracovisko a dopravno zdravotná služba.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 4. júla 2016 11:10Zdroj SITA

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...