Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ct
Ilustračné - SITA / Nina Bednáriková
4. februára 2016 9:00 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

Kežmarská nemocnica otvorila nové CT pracovisko

Do nového pracoviska kežmarská nemocnica investovala približne 300-tisíc eur, denne tam plánujú vyšetriť 10 až 15 pacientov.

V kežmarskej Nemocnici Dr. Vojtecha Alexandra v stredu otvorili pracovisko počítačovej tomografie (CT). „Vychádzali sme z potrieb našej nemocnice a ambulantného sektoru, práve preto nám vyplynula nutnosť toto CT čo najskôr zakúpiť a inštalovať. Predpokladáme, že denne by sme mohli vyšetriť 10 až 15 pacientov. Chceli by sme, aby tu bola čakacia doba minimálna,“ uviedol pre médiá Štefan Volák, námestník pre liečebno-preventívnu starostlivosť kežmarskej nemocnice, zároveň lekár jej chirurgického oddelenia.

Zriadenie pracoviska aj s vybavením a stavebnými úpravami vyšlo nemocnicu podľa Voláka na približne 300-tisíc eur vrátane DPH, financovala to z vlastných zdrojov.

Nemocnica sa CT prístroj usilovala získať štyri roky. „Nie je to nové CT, na to sme nemali financie, kúpili sme dva roky používané CT. Mali sme referencie, že prístroj funguje a je technicky v takej kondícii, že je pre našu nemocnicu úplne dostatočný,“ vysvetlil.

Hoci spádová oblasť okresu Kežmarok predstavuje 71-tisíc obyvateľov, podľa jeho slov prichádzajú do nemocnice pacienti nielen z okresu, ale aj z ďalších oblastí zo severu a juhu. Novozriadené CT pracovisko bude vykonávať vyšetrenia na základe objednávok počas pracovných dní.

Ako vysvetlil Marián Ksiažek, vedúci rádiologický technik, kežmarská nemocnica získala 16-laserový prístroj, ktorý je schopný vykonať všetky bežné CT vyšetrenia, natívne alebo kontrastné, počnúc hlavou až po dolné končatiny, vyšetrenie mozgu, pľúc či brucha. Pomáha tiež odhaľovať závažnejšie ochorenia.

„CT vyšetrenia sa vykonávajú na doplnenie diagnostiky pri nejasných röntgenových nálezoch pri klasickom röntgenovom vyšetrení. Môžeme teda urobiť podrobnejšie vyšetrenia,“ uviedol Ksiažek. Zariadenie podľa neho umožňuje na základe skenovania vyhotoviť množstvo snímok, ktoré dokáže spracovať v trojrozmernom obraze.

Otvorenie CT pracoviska bolo spojené s pietnou spomienkou na doktora Alexandra Vojtecha (1857-1916), po ktorom je pomenovaná nemocnica. Mesto si tento rok pripomína viacerými podujatiami 100. výročie úmrtia tohto svojho rodáka a dlhoročného mestského lekára, priekopníka röntgenológie v Uhorsku.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X