Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Kežmarská nemocnica odštartovala spoluprácu s Američanmi

Usa_vlajka.jpg
Pixabay.com

Americkí študenti spolu s profesormi navštívili kežmarskú nemocnicu, rómske komunity, hospic v Ľubici a Inštitút Krista Veľkňaza v Žakovciach

Kežmarskú nemocnicu Dr. Vojtecha Alexandra, ale aj rómske komunity v Kežmarskom okrese navštívili počas uplynulých dní americkí študenti programov ošetrovateľstvo a rodové štúdiá z Wisconsinskej univerzity v USA.

„Cieľom návštevy bola vzájomná výmena skúseností v oblasti vzdelávania sestier, ich uplatnenia na trhu práce a ponuka profesoriek ošetrovateľstva univerzity z Wisconsinu podieľať sa na príprave a realizácii projektu, ktorý bude smerovaný na komunitné ošetrovateľstvo, porovnávanie vzdelávania a kompetencií sestier na Slovensku a v Spojených štátoch amerických,“ informoval prostredníctvom tlačovej správy Lorant Paugsch, poverený komunikáciou kežmarskej nemocnice.

Podľa predbežných dohôd by študenti z USA mali navštevovať nemocnicu každý párny rok, teda najbližšie v roku 2018.

Zaujímali ich rómske komunity

Americkí študenti sa oboznámili s poskytovaním zdravotnej a ošetrovateľskej starostlivosti v podmienkach malej mestskej nemocnice. Zamerali sa však predovšetkým na rómske komunity a im poskytovanú zdravotnú starostlivosť počas hospitalizácie.

Študenti absolvovali praktickú časť priamo v marginalizovaných rómskych komunitách, v ktorých mali v spolupráci s koordinátormi z národného projektu Zdravé komunity možnosť osvojiť si znalosti v teréne pri práci s členmi komunity a aj počas návštev zdravotníckych zariadení.

Študenti navštívili okrem nemocnice aj ľubický hospic a Inštitút Krista Veľkňaza v Žakovciach.

Pýtali sa aj na vzdelávanie a platy sestier

„Nemocnica v Kežmarku dostala ponuku na nadviazanie spolupráce na projekte, ktorý sa bude týkať výmeny skúseností s poskytovaním ošetrovateľskej starostlivosti na Slovensku a v Amerike,“ uviedla po návšteve námestníčka pre ošetrovateľstvo kežmarskej nemocnice Janka Bartková.

„Počas návštevy sme im prezentovali podmienky poskytovania zdravotnej starostlivosti v našej nemocnici. V rámci diskusie sa zaujímali hlavne o systém vzdelávania sestier na Slovensku, ich spoločenské postavenie, kompetencie, pracovné podmienky a platové zaradenie,“ dodala Bartková.

Okrem kvality poskytovaných služieb v kežmarskej nemocnici profesorky ošetrovateľstva podľa jej slov pozitívne hodnotili najnižší počet cisárskych rezov v nemocnici v rámci Slovenska a možnosť pacientov po ukončenej hospitalizácii využívať služby sestier z Agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti.

Na návšteve spolupracovala aj mimovládna organizácia Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X