Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

KDH vyzýva premiéra, aby riešil situáciu v Prešove

Nemocnica_izba.jpg
Foto: Pixabay.com

Podľa poslancov Jána Hudackého a Pavla Zajaca pretrváva v prešovskej nemocnici vážna situácia.

Premiér Róbert Fico by mal naplniť svoje sľuby a zariadiť, aby sa všetky zdravotné sestry, ktoré dali výpovede, mohli vrátiť k lôžku pacienta. Vyzvala ho k tomu na pondelkovom brífingu v Prešove dvojica poslancov NR SR za KDH Ján Hudacký a Pavol Zajac.

Ako poznamenal Zajac, netreba k tomu otvárať rozpočet, ani prijímať špeciálnu legislatívu. „Stačí zdvihnúť telefón, zavolať ministrovi zdravotníctva a ten dá pokyn riaditeľom nemocníc,“ uviedol s tým, že ak v prešovskej nemocnici jej vedenie na čele s riaditeľom neplní verejný prísľub premiéra, mal by takéto vedenie odvolať.

Zajac je presvedčený, že súčasnou stratégiou ide vedeniu o to, aby hralo na čas, ponížilo a pokorilo sestry a urobilo medzi nimi rozpor, pretože niektoré sú z hľadiska svojej ekonomickej situácie nútené opäť pracovať. Nekomunikovaním s predstaviteľmi sesterských odborov má nemocnica vytvárať tlak, aby boli sestry nútené vrátiť sa do nemocnice jednotlivo.

Podľa Hudackého pretrváva po odchode sestier v prešovskej nemocnici stále vážna situácia a nedostatok sestier naďalej ohrozuje zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre spádovú oblasť s 800-tisíc obyvateľmi. Limitované sú podľa neho aj zdravotnícke výkony, čím má nemocnica prichádzať o platby zo zdravotných poisťovní. To môže ohroziť hospodárenie nemocnice.

„Chcem preto vyzvať vedenie nemocnice, aby začalo ústretovo komunikovať so zdravotnými sestrami, ktoré sú po výpovediach, a aby naplnili sľub premiéra Róberta Fica, aby sa sestry bez zbytočného ponižovania mohli vrátiť na svoje pracovisko a dostať zmluvu na dobu neurčitú,“ uviedol Hudacký. Spresniť o koľko financií už nemocnica prišla, ale nevedel, pretože takéto údaje vraj poslanci k dispozícii nemajú. Získať by ich mohli vďaka poslaneckému prieskumu v nemocnici, ten ale zdravotnícky výbor NR SR neschválil.

Chýbajú sestry špecialistky

Podľa poslancov je v nemocnici nedostatok sestier špecialistiek, ktoré sú nutné na záchranu ľudských životov. Ako uviedol Hudacký, majú informácie od lekárov, že sú ohrozované operačné zákroky, kde chýbajú špecializované sestry a novým sestrám chýba potrebná prax. „Je potrebné, a to záleží na vedení nemocnice, aby komunikovalo so sestrami a mohli by sa rýchlo vrátiť do stavu, keď budú poskytovať stopercentnú zdravotnú starostlivosť a operačné zákroky,“ povedal Hudacký.

Zajac porovnal súčasnú situáciu s tou, ktorá v prešovskej nemocnici nastala v roku 2011 pri štrajku lekárov. Rozdiel bol vraj v tom, že pred piatimi rokmi sa neustále rokovalo a hľadali sa spoločné riešenia so zástupcami odborov. V súčasnosti to tak nie je. „Takéto veľmi ťažké situácie sa dajú riešiť len prijatím určitých kompromisov. A na to musí byť ochota na oboch stranách. Na to je ale potrebné rokovať a keď sa nerokuje, pozície sa stávajú zákopovými a môže na to trpieť pacient,“ dodal Zajac. 

Odbory podľa nemocnice nepredložili vedeniu konkrétne požiadavky

V pondelok k 14. hodine prijali vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Jána Adama Reimana v Prešove spolu 144 nových sestier, z ktorých je 31 bývalých pracovníčok nemocnice. Tá aktuálne ponúka ešte 153 voľných pracovných miest na pozíciu sestra.

Pôvodne podalo výpovede 395 sestier, pričom počas dvojmesačnej výpovednej lehoty stiahlo výpovede 91 z nich. Ako dodala hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková, štruktúra novoprijatých sestier je obdobná ako tých, ktoré dali výpoveď – sú medzi nimi sestry s dlhoročnou, ale aj s krátkou praxou a sú medzi nimi špecialistky, ako aj sestry bez špecializácie.

Uchádzačky o zamestnanie sa podľa hovorkyne so zamestnávateľom o podmienkach pracovnoprávneho vzťahu dohadujú individuálne, pričom zamestnávateľ pri týchto jednaniach postupuje tak, že dodržiava platnú legislatívnu, ako aj platnú a účinnú podnikovú kolektívnu zmluvu. „Nezvýhodňujeme skupinu novoprijatých zamestnancov pred väčšinovou skupinou dlhoročných stabilných zamestnancov,“ uviedla hovorkyňa.

Podľa Cenkovej sesterské odborárky nikdy nepredložili vedeniu nemocnice žiadne konkrétne a konsolidované požiadavky. „Prvoradou úlohou zdravotníckeho zariadenia je zabezpečiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti, a preto sa odmietame zapájať do predvolebnej kampane akýchkoľvek politických strán,“ dodala Cenková.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 22. februára 2016 16:51Zdroj SITA

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...