Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Expert KDH na zdravotníctvo Marian Faktor Foto: SITA/Ján Slovák
7. októbra 2015 12:58 Poisťovníctvo od vZdravotnictve.skSITA

KDH: Platba za poistencov štátu by sa mala zvýšiť

Expert KDH pre zdravotníctvo Marian Faktor upozorňuje, že platba za poistencov štátu by mala byť na budúci rok iba 4,3 %, čo je menej ako v tomto roku.

Ak chce vláda vykryť platy lekárov a sestier, či kompenzovať oslobodenie od odvodovej položky a primeraný rast výdavkov v zdravotníctve, musí zvýšiť platbu za poistencov štátu na 5 %. Upozornil na to expert KDH pre zdravotníctvo Marian Faktor. Ako poznamenal, štát plánuje platiť budúci rok za svojich poistencov ešte menej ako v tomto roku, a to iba 4,3 %. „Výdavky verejného zdravotného poistenia sa zvýšia oproti očakávanej skutočnosti za tento rok len o 49 mil. eur. Zastaviť či výraznejšie spomaliť zadlžovanie nemocníc sa nepodarilo a neefektívne nákupy vidíme v posledných mesiacoch čoraz častejšie,“ konštatoval expert KDH.

Aktuálny návrh rozpočtu skrýva podľa Faktora viaceré problémy. Za hlavný považuje pokles platieb za poistencov štátu, ktoré by mali dosiahnuť 1,37 mld. eur. „To by znamenalo platbu za poistenca štátu na úrovni 4,3 percenta, kým tento rok to bolo po mimoriadnom transfere 86 miliónov eur v závere roka až 4,44 percenta,“ upozornil.

Opäť bude nevyhnutný mimoriadny transfer, tvrdí Faktor

Peňazí však podľa experta môže byť ešte menej, pretože v rozpočte je nadhodnotený počet poistencov štátu. Už dnes je podľa Faktora počet poistencov štátu nižší ako ten, s ktorým počíta návrh rozpočtu pre budúci rok. Navyše, rozpočet počíta aj s poklesom nezamestnanosti o takmer jeden percentuálny bod, pričom práve nezamestnaní sú významná časť poistencov štátu.

Podľa Faktora je tak už v súčasnosti jasné, že bude opäť nevyhnutný mimoriadny transfer. „Takéto rozpočtovanie je ale nezodpovedné a netransparentné. Prináša nestabilitu a neistotu,“ dodal s tým, že Smer-SD v rozpočte jasne ukazuje, kde sú jeho priority. Ako Faktor uviedol, Národné centrum zdravotníckych informácií, ktoré spoluzodpovedá za doposiaľ nefungujúci e-Health, by malo dostať budúci rok o 60 % viac, teda namiesto 10 miliónov eur až 16 mil. eur. „Za peniaze, ktoré išli zo zdravotného poistenia na chod tejto inštitúcie doteraz, mal mať pacient už celoplošne fungujúci systém,“ konštatoval Faktor.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X