Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Marian Faktor
Marian Faktor SITA / Ján Slovák
24. septembra 2015 15:48 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

KDH: Ministerstvo tento rok nepočíta s oddlžovaním

Dlh nemocníc môže podľa experta na zdravotníctvo v KDH Mariana Faktora tento rok prekročiť hranicu 500 miliónov eur. 

Ministerstvo zdravotníctva SR s oddlžovaním nemocníc už tento rok zrejme nepočíta. Hoci minulú jeseň vyčlenilo 50 miliónov eur, túto rezervu teraz zjavne rozpustilo do 86 miliónov eur určených na navýšenie platieb za poistencov štátu. Konštatoval to expert KDH na zdravotníctvo Marian Faktor.

Podľa neho je na čase, aby minister zdravotníctva SR Viliam Čislák otvorene priznal, že žiadne oddlžovanie nebude. Peniaze totiž minulú jeseň sľúbila vláda na oddlženie tým nemocniciam, ktoré zlepšia svoje hospodárenie.

Rozhodnutie z minulého týždňa o navýšení platieb za poistencov štátu môže podľa Faktora výhľadovo ohroziť dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre pacientov. Samotný dlh nemocníc môže tento rok prekročiť hranicu 500 miliónov eur. Mnohé nemocnice majú záväzky, ktoré sú aj tri roky po lehote splatnosti.

„Minister by mal povedať, ako sa k tejto situácii postaví. Je riziko, že takýmto nemocniciam obmedzia ich partneri dodávky zdravotníckeho materiálu,“ upozornil Faktor.

Problémom je podľa neho aj to, že s oddlžovaním nepočíta ani návrh štátneho rozpočtu na rok 2016. „V aktuálnom návrhu rozpočtu pre rok 2016 nie sú vykryté ani zvýšené mzdy zdravotníkov, ktoré vláda už schválila,“ dodal Faktor.

Navyše by platba za poistencov štátu po pripravovanom dvojmesačnom navýšení mala klesnúť budúci rok na štyri percentá. Ako ďalej upozorňuje Faktor, hrozí tak, že sa zopakuje tohtoročný scenár. „Poskytovatelia boli celý rok v neistote a teraz im narýchlo vláda dala peniaze. Takýto domček z karát sa skôr či neskôr rozpadne,“ doplnil Faktor.

Expert na zdravotníctvo zdôvodnil súčasný stav faktom, že strana Smer-SD opakovane posunula zavedenie systému platieb za diagnózu (DRG) až na rok 2017. Ak by fungoval spomínaný systém, bolo by podľa Faktora možné identifikovať nemocnice, ktoré nefungujú efektívne.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X