Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Budova ministerstva
Foto: SITA / Marko Erd
19. júna 2018 6:24 Zdravotníctvo od mevZdravotnictve.sk

Kalavská predstavila základné priority na najbližšie obdobie

Prevencia, skríningy, príprava Národného onkologického programu, rozšírenie rezidentského programu, pokračovanie v efektívnych centrálnych obstarávaniach, dobudovanie urgentných príjmov či dostavba detského kardiocentra.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská v pondelok na rokovaní Odvetvovej hospodárskej a sociálnej rady na pôde ministerstva predstavila základné priority na najbližšie obdobie. Informovala o tom hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Kalavská na stretnutí uviedla,  že s ministerstvom financií intenzívne rokuje o navýšení platov všetkých zdravotníckych pracovníkov.

„Rokujeme často a mojou snahou je vyrokovať pre zdravotníctvo čo najvyššiu sumu,“ povedala Kalavská.

Ministerka tripartitným partnerom predstavila svoju víziu a  zároveň informovala, že pokračuje v rozbehnutých projektoch exministra zdravotníctva Tomáša Druckera.

Štandardné preventívne, diagnostické a terapeutické  postupy

Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s odborníkmi pokračuje a aktívne pracuje na tvorbe štandardných diagnostických a terapeutických postupoch.

„Chýbali v systéme dlhé roky, pomôcť majú zadefinovať nárok a rozsah poskytovania zdravotnej starostlivosti, zvýšiť bezpečnosť pacienta a zjednotiť jej poskytovanie a zvýšiť kvalitu. Aktuálne je schválených 104 – napríklad z oblastí klinickej onkológie,  radiačnej onkológie, či ošetrovateľstva a v súčasnosti sa pracuje na vývoji ďalšej stovky,“ uviedla Kalavská.

V súčasnosti ministerstvo podľa nej pracuje aj na projekte vývoja postupov pre výkon prevencie (primárnej a sekundárnej vrátane programov skríningov) a preventívnych a liečebných postupov súvisiacich s migráciou, utečenectvom a azylom na Slovensku.

Dlhodobá zdravotná starostlivosť

Ministerstvo zdravotníctva podľa svojho vyjadrenia vníma riešenie problematiky dlhodobej starostlivosti taktiež ako jednu zo svojich kľúčových úloh.

„Intenzívne sa zaoberáme aj problematikou Agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti a spolu so zástupcami ADOS ako aj Všeobecnou zdravotnou poisťovňou pripravujeme riešenia,“ dodala Kalavská.

Ministerstvo má podľa nej záujem na zvýšení financovania pre služby ADOS. Pre ADOS sa v súčasnosti pripravujú aj štandardné postupy.

„Predpokladáme, že do jesene predložíme do legislatívneho procesu zákon o dlhodobej zdravotnej starostlivosti, ktorý bude túto problematiku komplexne riešiť,“ povedala ministerka.

Starostlivosť o onkologických pacientov

„Národný onkologický  program bude predložený na rokovanie vlády koncom júna. Ide o strategický dokument, ktorý sa zameriava na riešenie dopadu nádorových ochorení, takisto plánujeme obnoviť funkčnosť Národného onkologického registra,“ uviedla Kalavská.

Pripravuje sa aj vytvorenie expertnej skupiny na hodnotenie kvality mamografických pracovísk podľa presných a medzinárodne definovaných kritérií. Pracoviská, ktoré budú v hodnotení kvality odporúčané ako pracoviská vhodné na mamografický skríning, by mali zdravotné poisťovne následne odporúčať pacientkam a bonifikovať v platbách.

Prioritou aj prevencia

Prevencia je  dôležitá  súčasť pri predchádzaní onkologických ochorení, resp. ich včasnom zachytení a následne úspešnej liečbe, preto bol od 1. júna na pôde rezortu zriadený Odbor verejného zdravotníctva, skríningu a prevencie.

„Plánujeme uviesť  do praxe aj „Rok prevencie“, cieľom ktorého je kvalitnejšia informovanosť o dôležitosti posilnenia programov podporujúcich ochranu zdravia, účasť na skríningových a preventívnych prehliadkach a podobne,“ opísala ministerka.

Od začiatku novembra  2017 majú poistenci zároveň k dispozícii viac preventívnych prehliadok hradených z verejného zdravotného poistenia.

Rozšírili sa u všeobecných lekárov a stomatológov. U ľudí starších ako 15 rokov pribudla napríklad možnosť bezplatnej prevencie formou pečeňových testov. U stomatológa je súčasťou preventívneho vyšetrenia prehmatanie uzlín, deti majú zase nárok na ošetrenie zubnej skloviny fluórom.

Rozšíril sa aj rozsah preventívnych prehliadok, ktoré majú ľudia k dispozícii v rámci verejného zdravotného poistenia.

Ďalšie kroky

Rezort zdravotnícka systematicky pracuje aj na zlepšení podmienok v slovenských pôrodniciach. Postupne prijímame  kroky, aby čo najviac zdravotníckych zariadení na Slovensku získalo certifikát „Nemocnica priateľská k deťom“ – „Baby friendly hospital“ (BFHI). Umožní to preškolenie pracovníkov, vďaka ktorému jednotlivé oddelenia budú môcť následne požiadať o udelenie certifikátu BFHI.

Ministerstvo sa intenzívne venuje aj oblasti liekovej politiky. Cieľom je, aby pacienti mali čo najlepší prístup k svojej liečbe.

Ministerka intenzívne rokuje s ministerstvom financií o navýšení miezd všetkým zdravotníckym pracovníkom, s ministerstvom školstva o študijných odboroch a plánoch v oblasti vzdelávania zdravotníkov, s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny o problematike dlhodobej zdravotnej starostlivosti, ošetrovateľstva či sociálnej oblasti.

Nemocnice sa aj tento rok uchádzajú o 70 miliónov eur z kapitálových výdavkov, ktoré môžu investovať do modernizácie, rekonštrukcie či nákupu prístrojovej techniky.

Obnova prístrojovej techniky pokračuje, už čoskoro bude vyhlásená súťaž na infúznu techniku, ventilátory a pristúpi sa k prvým aukciám MR prístrojov.

Ministerka zdravotníctva na stretnutí informovala aj konkrétnych krokoch, ako rezort systematicky rieši dlhoročný problém s chýbajúcimi lekármi v niektorých častiach Slovenska.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X