Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Andrea Kalavská
Foto: SITA/ Marko Erd
21. decembra 2018 13:36 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Kalavská podpísala prvých 31 štandardných diagnostických a terapeutických postupov

Pre lekárov, sestry a zdravotníckych pracovníkov budú záväzné

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská podpísala prvých 31 štandardných diagnostických a terapeutických postupov (ŠDTP), ktoré od nového roka vstupujú do praxe.

Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) o tom informovalo v tlačovej správe. Pre lekárov, sestry a zdravotníckych pracovníkov budú záväzné.

Ide o postupy napríklad z oblasti ošetrovateľstva, klinickej onkológie, radiačnej onkológie, radiológie, nukleárnej medicíny, psychiatrie, primárnej pediatrie, neonatológie a pôrodníctva, či skríningov nádorových ochorení.

Jasné pravidlá

„Po rokoch uvádzame do praxe jasné pravidlá. Štandardné diagnostické a terapeutické postupy jasne zadefinujú, ako by mala vyzerať prevencia, diagnostika či liečba,“ uviedla šéfka rezortu zdravotníctva Andrea Kalavská.

Cieľom je podľa nej zabezpečiť rovnaký prístup k zdravotnej starostlivosti pre všetkých pacientov na celom Slovensku.

„Vďaka postupnému zavedeniu štandardných postupov a postupov pre výkon prevencie s definovaným postupom a cestou pacienta od prevencie, cez diagnostiku až po liečbu bude možné lepšie realizovať komplexný manažment pacienta a nie len parciálnu starostlivosť s blúdením pacienta v systéme,“ vysvetlil odborný garant projektu Jozef Šuvada.

MZ informovalo, že intenzívne pracuje na štandardných postupoch pre jednotlivé zdravotnícke odbory, ako aj interdisciplinárne oblasti.

Odborné pracovné skupiny doteraz vytvorili a na hodnotenie Komisie MZ SR pre ŠDTP predložili 152 štandardných postupov, z ktorých je väčšina v štádiu dokončenia a prípravy implementácie do praxe.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X